schranka

Jak vnímáte narodní obrození nebo buditele?

Nejen české, ale celkově.
Stačí klidně zda spíše pozitivně nebo negativně.

Nejlepší odpověď
Filip84

Absolutně negativně.

Jestli hovoříme česky, německy nebo třeba kadžunsky, to národ netvoří, ani nejednotí – je to domněnka. Představa o tom, že jsme „malý a z malýho“, a o těch chaloupkách a kyselu a podobné pakoniny, jsou pohádky pro dospělé – zase domněnky.

Na světě existují dva typy lidí: ti, kteří chtějí vědět, a ti, kteří chtějí věřit.“ – Friedrich Wilhelm NIetzsche

Já chci vědět, víra je mimo můj svět. Nepotřebuju pozlátka, těšínská jablíčka, ani podobné pakoniny, jako je Wlastenz obrozenectví.

Tedy: negativně! 😃

Další odpovědi
Ametyst

České pozitivně. Víme z tisíciletí trpké historie, co dokáže německý živel. Teď máme předstírat, že jsou to spojenci.:-?

paul1

Poměrně pozitivně. J.Dobrovský, J, Jungman, K.H. Borovský, L. Palacký sehráli svoji úlohu, vzhledem k okolnostem, myslím celkem dobře.

GM

Kdyby se nerozpadlo Rakousko-Uhersko možná jsme na tom byli líp. Rozhodně by nám nevládla taková svoloč.