Gonfaloniér

Jak vlastně funguje kolísavost hodnoty peněz?

Proč se vlastně mění? Dokáže mi to někdo vysvětlit?

U směnečného obchodu nebo u obchodu, kde je „penězi” nějaká komodita, může její hodnota klesat či stoupat podle současné poptávky a třeba jejího množství. Jak je to ovšem se současnými penězi — mincemi, které neobsahují tolik kovu, jaká je jejich skutečná hodnota; papíry-bankvoky, na kterých je jejich hodnota jen napsána; a peníze na bankovním účtu.
Proč tyhle současné peníze kolísají, zažívají inflaci nebo deflaci? Jak to vzniká?

Co to ovlivňuje? Nějaké -porovnání- peněžní hodnoty různých států (mezin. obchod), nebo množství peněz v oběhu? Peníze na bank. účtě ani nejsou v „reálném” oběhu, ne?

Souvisí to i s HDP?

Nejlepší odpověď
xxx3

Peníze jsou v současnosti kryté pouze důvěrou lidí. Drobné výchylky měn v podstatě nelze jednoduše vysvětlit. Jde tam o vliv nabídky a poptávky – denně se na světovém trhu měn protočí hodně bilionů v různých měnách. Na větších výkyvech se podílí vývoj hospodářské situace v konkrétních zemích, ale i různé náhlé události. Zemím, ze kterých z různých důvodů prchají investoři (tj. zbavují se měny), jejich měna padá. Naposledy to ve větší míře zažilo třeba Turecko.

Další odpovědi
Drap

Samozřejmě souvisí to i s HDP. Centrální banky vlastně ovlivňují kurz různých měn, i když už nejsou kryty drahými kovy. Je to to samé jako se vším jiným. Peníze jsou dnes jakousi další komoditou, v které probíhá ten směnný obchod.
Při běžné směně mohu vyměnit třeba býka za krávu. Pokud budu chtít toho býka a budu mít jen ovce, bude jich chtít minimálně 5. Pokud budu mít kohouta, tak za něj býka nezískám. Musel bych za něho dát hodně velké hejno kohoutů. Ten kurz se ovlivňuje jednak výrobou, cenami jednotlivých komodit, úrokovou sazbou, stavu půjček a podobně. Musí to totiž fungovat i obráceně. Teoreticky když prodám krávu řekněme za jeden peníz, nějaké měny. Za ten samý peníz bych měl tu krávu koupit někde jinde.