mojmírovec

Jak vidět planety sluneční soustavy, hvězdokupy, mlhoviny, galaxie?

Nejlepší odpověď
MK44

Z planet lze pouhým okem vidět Merkur, Venuši (obě jako Jitřenku nebo Večernici), Mars, Jupiter, Saturn, a máte-li extra dobré oči a vhodné pozorovací podmínky bez světelného znečištění, i Uran. Neptun už jen s dalekohledem. Z otevřených hvězdokup jsou viditelné známé Plejády a Hyády v Býku. Z kulových hvězdokup Jesličky v Raku nebo, za dobrých podmínek, Messier 13 v souhv. Herkula, s triedrem i M4 ve Štíru. Z mlhovin pak mlhovina v Orionu, na Krabí mlhovinu v Býku budete potřebovat nejméně triedr. Galaxie v Andromédě je jediná galaxie viditelná prostým okem.

Další objekty pozorovatelné z naší polohy, umístění objektu na obloze a období, kdy jej lze pozorovat, zjistíte na stránkách nějakého planetária či podobných specializovaných webech.

Ovšem na profesionálních snímcích z observatoří nebo z Hubbla toho uvidíte víc.

Další odpovědi
Nazdar Bazar

Zajdi do planetária, tam je uvidíš i dopoledne.

Beer4Real

Ty budeš asi hodně sympatický člověk. Za ty blbé otázky co pokládáš bych tě nechal zavřít na Mírov.