Kelt

Jak určit, jak rychle se pohybují mraky?

Tak jsem svačil na balkoně a když jsem vzhlédl, viděl jsem nad sousedním panelákem se pohybovat mrak. A napadlo mne, že bych si změřil, jak rychle se pohybuje ten mrak. Ale když neznám výšku, nebo nemohu posuzovat, o kolik metrů se mrak posunu, je to asi problematické. Nebo to jde nějak měřit, určit bez složitých přístrojů? Děkuji.

Odpovědi
Edison

Rychlost se v těchto případech určuje jako úhel za čas. Například vezmeš obyčejný dalekohled, a zjistíš, za jak dlouho učitý bod na obloze přejde z jednoho konce zorného pole nadruhý, nebo klasickou dílcovou metodou.