paul1

Jak udělat proces při organizování petice spravedlivým?

Při organizování petice (např. k vypsání referenda), by se součastně měla organizovat i „protipetice“.
Jde o to, aby i druhá strana měla možnost vyjádřit svůj názor. Neexistuje tu demokratická rovnováha.
Lidé, kteří nesouhlasí s peticí, nemožností vyjádřit se, dostávají se do pozice „mlčící většiny“.
Pokud by byla možnost se v protipetici vyjádřit, výsledek by potom tvořil rozdíl hlasů pro a proti,
mohl by být i záporný.
Povinnost organizování petice součastně s protipeticí by měla být ošetřena v příslušném zákonu.
Tímto opatřením by se mohlo zabránit tomu, že např. při petici k organizaci referenda by malá hrstka
obyvatel rozhodla o osudě „mlčící většiny“, jak to dopadlo např. v Holandsku, Anglii a pod.
Součastný stav je v podstatě nátlakový, jedna strana si prosazuje svůj názor. Druhá strana má jistě tu samou možnost, ale protože bývá většinou méně radikálnější, tak protipetici nezorganizuje.

Nejlepší odpověď
anonym

chápu kam tím míříš ale je to prakticky nevymahatelné. Představ si situaci kdy někdo pořádá podpisovou akci a sbírá podpisy na svou petici. Ze zákona by musel přijímat podpisy i protipetice, co potom s protipeticí udělá ? Pochopitelně z ní třeba 2/3 stran vyháže do koše protože absolutně není v jeho zájmu podpisy protipetice evidovat, takže jich většinu zahodí. Není jak mu dokázat že to udělal, takže všichni organizátoři petic budou podpisy na hypotetických protipeticích zahazovat… takovou protipetici by musel pořádat někdo jiný, tady už ale žádné fair-play nebude protože ten nebude mít stené podmínky, stenou propagaci třeba na sociálních sítích a tak podobně …

Další odpovědi
ivzez

Podle mne stačí petice za vypsání referenda. (Ti, kdo by
byli proti petici, přece mohou zorganizovat svou petici.)

Ti, kdo s návrhem něčeho souhlasí i ti,
kdo nesouhlasí, budou mít možnost se
vyjádřit v referendu.

aliendrone

Nezlob se na mě, ale ty už máš z těch prosazovaných a vnucovaných kydů o rovných šancích, vyváženosti, toleranci, všeobecné korektnosti apod. co na nás chrlí média v hlavě pěkný guláš. Nedivím se.

Když si chceš obout boty – svoláš nějaké konzílium, aby rozhodlo KTEROU nohu si obuješ jako první? Totiž – pokud bys to chtěl vzít OPRAVDU nestranně, neupřednostnit jednu nohu před druhu – JAK SE OBUJEŠ? Nebo budeš chodit bos, aby ses zachoval správně a jednu nohu obutím náhodou neupřednostnil před tou druhou? ;) :D :D

Petice přeci o ničem nerozhoduje – to přeci rozhoduje až referendum, které petice může teoreticky přivolat. A jestli je nějaká menší skupina agilní, zatímco „mlčící většině“ je to šumák, nemělo by se k tomu také tak přistupovat? ;) :D :D

Všichni by rádi peníze, pokud ale někdo pro to něco udělá (vydělá si je), bylo by podle tebe správné dát prachy i těm, co nedělají nic? (V rámci toho, aby ti „méně agilní“ nepřišli zkrátka a aby nebyli „nátlakově nuceni“ pracovat?) ;) :D :D

paul1

Pro geOrge:
Mohlo by se to vyřešit např. tak, že „protipetice“ by byla na druhé straně petičního listu

anonym

.. tohle se léčit bohužel nedá. Obecná referenda jsou tak trochu rakovinový nádor který jak jednou do zastupitelské demokracie zavedeš čeká celou společnost už jen nepříjemné ozařování fake-news skrze které s pomocí stáda dutohlavů budou lidé typu Okamury prosazovat prakticky cokoliv se jim zlíbí (třeba i nastolení diktatury v čele s japonským císařem Tomiem, jsem si jistý že by i takový návrh na venkovské putice v pohodě prošel) a destruktivní chemoterapie.

anonym

jistě sis všiml že venkovská putika (byť do ní de facto taky patřím) volí prakticky vždy jen na truc pražské kavárně, takže pokud pražská kavárna císaře okamuru chtít nebude venkovská putika bude hlasovat pro … bude to peklíčko. Žádné dobré vyhlídky.

aliendrone

Je ÚŽASNÉ jak se shodneme navzdory tomu, že já jsem ODPŮRCEM prasokracie. (tedy – osobně mně tento systém asi jako tobě náramně vyhovuje, to mi ale nebrání v objektivním zhodnocení, že jako celek STOJÍ za H****! (A teď jsem admine zvědavý, jestli mi to smázneš za "vulgaritu!! ;):D :D)

Označit referendum (tedy svatý grál demo/prasokracie) za rakovinný nádor je od příznivce NA POVÁŽENOU!! Aneb i k tobě doputovala idea, že NE VŠICHNI mají mít možnost STEJNOU měrou do všeho kecat a o tom ROZHODOVAT, aniž by tomu za mák rozuměli, LOL! :)

Chlape – z tebe se stává (přinejmenším máš našlápnuto ;):D) RADIKÁL, protidemo/pra­sokratická osoba zastávající názory potlačující práva ostatích! No toto!! :D :D :D

Za mne: GRATULA – JEN TAK DÁL!!! ;) :)