Avatar uživatele
Bronzový

Jak to vlastně je...

...někde jsem ztratil návod použití,ale pokud si dobře ještě pamatuji,nabití autobaterie na nabíječce se pozná: jednak podle bublání elektrolytu a jednak klesáním nabíjecího proudu pod 1A?
Doplňuji:
Pro Mosoje: hustotu elektrolytu mám možnost změřit jedině tím skleněným krámem,který podle mě neukazuje dobře,na těch elektrodách - pólech,to nezměřím,nemám měřák,dnes jsem pro jeden letěl do Lidlu,ale důchodci byli rychlejší.Už mi je vykoupili.Rozlišovat mezi proud.a napěť.charakterem...?o čem se mluví?
Líbí se mi odpověď ...hada,zatím ručička klesá na 2,ještě nevře.Je to automat a nedá se štelovat dobíjecí proud.Dobíjet 25 hodin??? Si děláš pr...,ne?To mě klepne.Kluci dík v každém případě.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Ne! Nabití Aku se pozná podle dosažené hustoty elektrolytu ( hustota již nestoupá) a podle dosaženého napětí na svorkách AKU, měřeného při nabíjení!! ( napětí také přestane stoupat). Na měření změny napětí na svorkách je založeno automatické vypínání nabíječek. V okamžiku kdy napětí přestane stoupat je AKU téměř nabitý ( záleží na nabíjecím napětí).
Někde jsen to tady již psal.

http://www.odpovedi.cz/…

Jenom upozorňuji že "jmhad" zásadně nerozlišuje nabíječky s proudovou či napěťovou charakteristikou!!!

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Pokud chceš baterii šetřit,nabíjíš jí co nejmenší proudem.Ona si zpočátku bere,podle typu nabíječky,asi 2 ampéry,které postupně klesají až na jeden a pak ještě,až je tam skoro nic.Pak je nabita.Orientačně nabíjíš baterku 40ApH asi 25 hodin,někdy déle.Takže onen ukazatel pod 1 Ah není směrodatný.Ten druhý-elektrolit vaří - ano,baterka je nabitá a nebo jsem jí dal moc nabíjecího proudu a ničím ji.Takže-pokud mám nabíječku bez regulace,nechat ji pracovat,až nebude ukazovat skoro nic.Pokud mám možnost zvyšovat nabíjecí proud,pak opatrně a kontrolovat ono bublání.Bez praxe je to asi nesrozumitelné,ale jsou levné inteligentní nabíječky,se kterými nic nezkazíš.
Doplňuji:
Oněch 25 a více hodin je jednoduchý výpočet. Průměrný nabíjecí proud je přibližně 1,2 ampéru kapacita baterie je třeba 42 ampérhodin, některé mají třeba 50,55.Nu a 42 děleno 1,2 je 35 hodin když bude úplně vymlácená.Protože zpravidla není,říkám 25.Musím vzít přeci v úvahu kapacitu baterky a velikost proudu, který do ní cpu.A vyjde mi doba nabíjení.Když budu mít dražší inteligentní nabíječku, ta ta tam bude cpát víc a o něco kratší dobu,ale na úkor životnosti baterky.


Avatar uživatele
Zlatý

Jestli akumulátor má zátky, je možné měřit hustotu a hladinu elektrolytu, tak je to to nejlepší, co může být. Kupte si přesný hustoměr a dobíjejte tak dlouho, dokud hustota elektrolytu nevystoupí na 1,26 - 1,28 g/cm3 a další dvě hodiny se nemění. To platí pro jakoukoli nabíječku. Tím, že jste nekoupil měřák z Lidlu jste ušetřil peníze. Měření napětí má smysl jedině při zátěži. Zatěžovací odpor tento měřák evidentně nemá.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Auta a doprava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Auta a doprava

Zlatý Drap 742
Stříbrný cukrar 690
Zlatý mosoj 678
Zlatý gecco 478
Zlatý Kepler 299
Bronzový kapitán 297
Stříbrný honza19hk 286
Zlatý Lamalam 259
Zlatý venkovan 246
Zlatý Hlada 233

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.