jendahun

Jak to vlastně je…

…někde jsem ztratil návod použití,ale pokud si dobře ještě pamatuji,nabití autobaterie na nabíječce se pozná: jednak podle bublání elektrolytu a jednak klesáním nabíjecího proudu pod 1A?
Doplňuji:
Pro Mosoje: hustotu elektrolytu mám možnost změřit jedině tím skleněným krámem,který podle mě neukazuje dobře,na těch elektrodách – pólech,to nezměřím,nemám měřák,dnes jsem pro jeden letěl do Lidlu,ale důchodci byli rychlejší.Už mi je vykoupili.Roz­lišovat mezi proud.a napěť.charakte­rem…?o čem se mluví?
Líbí se mi odpověď …hada,zatím ručička klesá na 2,ještě nevře.Je to automat a nedá se štelovat dobíjecí proud.Dobíjet 25 hodin??? Si děláš pr…,ne?To mě klepne.Kluci dík v každém případě.

Nejlepší odpověď
mosoj

Ne! Nabití Aku se pozná podle dosažené hustoty elektrolytu ( hustota již nestoupá) a podle dosaženého napětí na svorkách AKU, měřeného při nabíjení!! ( napětí také přestane stoupat). Na měření změny napětí na svorkách je založeno automatické vypínání nabíječek. V okamžiku kdy napětí přestane stoupat je AKU téměř nabitý ( záleží na nabíjecím napětí).
Někde jsen to tady již psal.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-nutne-pri-dobijeni-baterie-v-aute-odsroubovat-vicka-clanku

Jenom upozorňuji že „jmhad“ zásadně nerozlišuje nabíječky s proudovou či napěťovou charakteristikou!!!

Další odpovědi
jmhad

Pokud chceš baterii šetřit,nabíjíš jí co nejmenší proudem.Ona si zpočátku bere,podle typu nabíječky,asi 2 ampéry,které postupně klesají až na jeden a pak ještě,až je tam skoro nic.Pak je nabita.Orientačně nabíjíš baterku 40ApH asi 25 hodin,někdy déle.Takže onen ukazatel pod 1 Ah není směrodatný.Ten druhý-elektrolit vaří – ano,baterka je nabitá a nebo jsem jí dal moc nabíjecího proudu a ničím ji.Takže-pokud mám nabíječku bez regulace,nechat ji pracovat,až nebude ukazovat skoro nic.Pokud mám možnost zvyšovat nabíjecí proud,pak opatrně a kontrolovat ono bublání.Bez praxe je to asi nesrozumitelné,ale jsou levné inteligentní nabíječky,se kterými nic nezkazíš.
Doplňuji:
Oněch 25 a více hodin je jednoduchý výpočet. Průměrný nabíjecí proud je přibližně 1,2 ampéru kapacita baterie je třeba 42 ampérhodin, některé mají třeba 50,55.Nu a 42 děleno 1,2 je 35 hodin když bude úplně vymlácená.Protože zpravidla není,říkám 25.Musím vzít přeci v úvahu kapacitu baterky a velikost proudu, který do ní cpu.A vyjde mi doba nabíjení.Když budu mít dražší inteligentní nabíječku, ta ta tam bude cpát víc a o něco kratší dobu,ale na úkor životnosti baterky.

Hlada

Jestli akumulátor má zátky, je možné měřit hustotu a hladinu elektrolytu, tak je to to nejlepší, co může být. Kupte si přesný hustoměr a dobíjejte tak dlouho, dokud hustota elektrolytu nevystoupí na 1,26 – 1,28 g/cm3 a další dvě hodiny se nemění. To platí pro jakoukoli nabíječku. Tím, že jste nekoupil měřák z Lidlu jste ušetřil peníze. Měření napětí má smysl jedině při zátěži. Zatěžovací odpor tento měřák evidentně nemá.