smiley123

Jak staré mohou být zdroje pro bakalářku?

Letos píšu bakalářku a zajímalo by mě, jak staré mohou být použité zdroje? Slyšela jsem, že maximálně 10 let. Platí to pro všechny zdroje nebo například knihy mohou být i starší? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Lamalam

O tom jsem nikdy neslyšela a to jsem byla vedoucím mnoha bakalářských prací. Osobně to považuji za nesmysl, ve své diplomce jsem pracovala mj. s českým překladem „Jiřího Agricoly dvanácti knih o hornictví a hutnictví“ z roku 1933 (kniha vyšla roku 1556) a nikomu a ničemu to nevadilo.

Další odpovědi
Psychotic

Já jsem o žádném takovém omezení neslyšel, ale netvrdím, že to tak není. Podle mě se to liší obor od oboru. Zákony molekulární fyziky se nemění, takže není důvod nepoužít knihu z roku 1900, ale náhled na psychologii nebo sociologii se mění strašně rychle a mnoho starších knih může být k ničemu…

Já sám jsem v bakalářce používal klidně knihy ze 70. let, ale zároveň jsem na to upozornil. To je mé doporučení: Klidně použij starší zdroje, ale upozorni na to.

Jo a ještě lepší by bylo se jednoduše zeptat svého vedoucího práce.

ivzez

Podle mne se to nedá takhle jednoduše stanovit.
Bude záležet na tématu i smyslu práce.
Např. ten, se bude zabývat mj. Biblí, bude používat
i mnohem starší zdroje.

Konzultujte se školou.

Emefej

Je to nesmysl! Když budu psát bakalářku o Karlovi IV., tak nesmím do zdrojů použít „Vita Caroli“, protože to vyšlo před více než 10 lety?

xxx3

To dost záleží na oboru. Třeba u informatiky může být 10 let něco jako odkaz do pravěku, naopak v jiných oborech (třeba historie) to nic neznamená.

smiley123

Zeptat se, no jasně. Jen teda někdy má garant jiný představy než vedoucí :D ale to bude nejlepší. Díky ☺

Psychotic

No jo, na šílence se dá narazit i mezi profesory na VŠ… ale s tímhle nebezpečím se nedá nic dělat 🙂