uuhhh

Jak správně vyhledat pomoc při depresi?

Dobrý den,

již dlouhou dobu trpím příznaky deprese a odhodlal jsem se vyhledat odbornou pomoc, ovšem nevím kde začít.

Začal bych tím, že nevím jestli chci vyhledat psychologa, nebo psychiatra, nejsem si jistý jestli rozumím rozdílům mezi těmito specialisty.

Další věc je fakt, že hodina s danou osobou je velice drahá a jako student si ji nemůžu dovolit víc jak párkrát, hradí nějakým způsobem návštevy pojišťovna? Existuje levnější varianta?

Poslední otázka je, jak si specialistu vybrat? Za pomocí hodnocení na internetu a potom kontaktovat přímo, nebo je postup v tomto případě jiný?

Předem děkuji moc za odpovědi a doufám že jsou moje otázky jasné.

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Začít u obvodního lékaře. Požádat jej o doporučení k odbornému lékaři, psychologovi, ale spíše k psychiatrovi. Obvodní lékař může i doporučit, po domluvě s pacientem i konkrétního odborníka v místě bydliště. Na základě doporučení vyhledat tohoto odborníka. Při tomto postupu je léčení i u těchto odborných lékařů hrazeno, v celém rozsahu, zdravotní pojišťovnou.
Na internetu můžeš případné problémy konzultovat (za malou platbu) s lékaři na serveru :
https://www.u­lekare.cz/

Jenom dodávám, pozor na antidepresiva a antipsychotika, někdy s nimi bývá problém (různé vedlejší účinky, zejména změna osobnosti).

Další odpovědi
Mc Merkurion

… nic nehledej, šarlatánům neplať, od toho máme zdravotnictví: dojdi za obvoďákem, a ten už bude vědět, za kým tě má poslat …

dubraro

Dovolím si dodat, že antidepresiva typu SSRI jsou velmi návyková a po nějaké době užívání je nelze jen tak vynechat. Také mají širokou škálu vedlejších účinků, například tloustnutí nebo ztrátu zájmu o sex.