kefud

Jak správně topit uhelnýma briketami v kotli?

Uvítám radu jak přikládat v jakém množství, od rána po celý den a na noc. Máme nový kotel OPOP24KW, Duomix, čerpadlo bez AKU nádrže. Zda topit průběžně a přikládat i na noc nebo s přestávkou. Zdražení elektřiny (máme TČ) a nutná výměna kotle 2-hé třídy na vyšší nám umožňuje změnit způsob vytápění, briketami. Nemám zkušenost topit briketami u starého kotle jsem topil jen dřevem a hoblovačkami na TUV. Jsme s manželkou oba důchodci,tak .se musí topit celý den.

Odpovědi
elkon

Když jsme ještě měli před mnoha lety uhelný kotel, tak jsme přes den netopili (chodili jsme do práce). Zatopil jsem odpoledne, používali jsme hnědý ořech. A samozřejmě také dřevo (ideální je tvrdé, ale když nebylo, tak borovice), nařezané na větší špalky tak, aby se do kotle vešly. Po roztopení, když už bylo na roštu dost žhavého uhlí, jsem vložil špalek a obsypal uhlím. Na noc jsem vložil špalek a místo uhlí jsem ho obložil briketami. Ráno při vstávání bylo v domě ještě celkem příjemně. Topili jsme takto také kvůli malým dětem. Dnes, když topíme plynem, máme termoventily na radiátorech ve větších místnostech, nastavenou ekvitermní regulaci, pomocí čtyřcestného ventilu, regulace studeného startu apod. Co je ale důležité a co regulace umožňuje (na rozdíl od uhelného kotle), že v noci netopíme. Je to i pro zdravý spánek lepší. Díky určité setrvačnosti dům moc nevychladne. Topení podle nastavení vypíná ve 23hod. a zapíná ve 4.30 ráno. Denní režim nebudu popisovat, to nastavujeme podle venkovní teploty.