wendyX

Jak správně psát zkratku P.S. na konci dopisu?

Jak správně napsat zkratku P.S. (post scriptum= dodatek v dopise/douška)? Nejsem si jist, zda napsat na př.
P.S. <text_dodatku> … nebo
PS: <text_dodatku> … nebo snad
P.S.: <text_dodatku> ?

>

P.S.2 – ještě doplňuji:

Jak vidím z vašich odpovědí, každý tuto zkratku píšeme trochu jinak, ale na konec -nic není vyloženě špatně- všechno je povoleno! Ách jo- ta naše ČEŠTINA česká- na jedné straně až překomplikovaná, na druhé až příliš ‚flexibilní‘! A proč? Snad, aby se více přiblížila ‚masám‘? Otázkou je, zda je to ku prospěchu věci- já osobně si myslím, že nikoliv…:-(

Tady vidíte, jak zbytečné je bazírovat na tomto webu na nějaké chybějící, či nadbytečné čárce, mezeře před/za otazníkem, před dubem/za dubem, atd., atp… Zbytečná ztráta času!

Každopádně děkuji všem odpovědivším za názor/postřeh/o­dezvu a všem naděluji ‚vánoční palec‘. A rovněž vám všem přeji příjemné a pokud možno klidné prožití svátků vánočních i závěru letošního roku- kdo ví, co nás ještě čeká v tom příštím…? W.

Nejlepší odpověď
annas

Podle pravopisných pravidel, která jsou v souladu s ČSN 01 6910 pro úpravu písemností se zkratka může psát takto:

„Běžně se užívá zkratka P. S., P.S. nebo PS“
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=postskriptum

Ad Klaproth

I pravopis zkratek se mění, souvisí to zřejmě s tím, že se stále více používá pro korespondenci PC.

Internetová příručka, která spadá pod Jazykovou poradnu ÚJČ AV ČR, je pravidelně aktualizovaná – naposled v r. 2015.

Vyšla i nová Pravidla českého pravopisu.

Bohužel, ivzez se zřejmě přehlédla a uvedla odkaz na zdroj z r. 1940. Od té doby se pravidla několikrát změnila.

Naše řeč, ročník 24 (1940), číslo 4, s. 127–128

Další odpovědi
ivzez

Mělo by to být s tečkami, bez dvbojtečky
P. S. <text dodatku>

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3482

talka

P. S.: Text_dodatku
Nevím už, kde byl odkaz na toto správné psaní.

Klaproth

Já to píšu takto:

PS (bez teček)
text dodatku na další řádek

Pravidla českého pravopisu (1993) tuto zkratku neuvádějí. Slovník spisovné češtiny (2003) ji uvádí ve formě PS (bez teček).

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=7880#_ftn13

gecco

Píšu „P.S._<Text_do­datku>“…
😉

odik

Autor otázky se neptal, jak to píšete Vy, ale jak se to má psát správně = ideálně s nějakým zdrojem či odkazem na normu.

Admin2

Máte pravdu, ale je třeba i odkaz otevřít. Kdo to ověřoval? .

Jinak by zjistil, že odkaz ivzez z roku 1940 už dávno neplatí.

anonym

…nějaký chytrý, tak ukaž – předveď.

odik

Kdybych znal, tak dám odpověď. Samotného mě to zajímá. Ty chytrá …