Avatar uživatele
zjentek

Jak souvisí bengálský oheň (ohnistroj) s Bengálskem?

Mosoj a nedal by se jednoduše popsat ten konkrétní význam? Já bych tvůj „význam“ definoval jako druh pyrotechnický směsi. Oprav, jestli je to jinak. Víc mě nenapadá a protože bengálský oheň je dnes využívám už pouze civilně (pro armády už zajímavý není), jiný využití, než k pyrotechnickým efektům (zvláště při ohňopstrojích!!!) mě nenapadá, tak prozraď KONKRÉTNÍ VÝZNAM.

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, marci1 před 2197 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Bengálský oheň má svůj konkrétní význam a není to ohňostroj. Může být ale součást ohňostroje. Jinak zřejmě viz. marci1.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

„Bengálský oheň (z angl. Bengal light ‘bengálské světlo’), což je intenzivní, různě zbarvené osvětlení zapálenou hořlavou směsí, které Angličané poznali v Bengálsku.“

Z toho spojení je odvozený i výraz bengál, – obecné expresívní slovo = vřava.

Etymologický slovník od Jiřího Rejzka

Jinak více – čas 3:33 – v pořadu TV
http://www.ces­katelevize.cz/i­vysilani/100987454­82-o-cestine/208572235­500011/titulky#t=0m33s

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
marci1

Bengál, bengálský oheň, byl pojmenován podle místa odkud byl do Evropy dovezen. 🙂
Pro vysvětlení etymologie bengálu, jako výrazu pro velký hluk, melu, rambajz, se musíme vypravit do Indie, kde je historické území Bengálska. Bengálsko je název historické oblasti a etno-lingvistického regionu, který se rozprostírá na území dnešní Bangladéže a indického státu Západní Bengálsko (viz mapka). Zde došlo k vojenskému střetu mezi anglicko-francouzskou armádou a východoevropskou plavební společností. Angličané poprvé poznali tzv. bengálský oheň, což byla směs ledku a síry, která při reakci vydávala prudké světlo a velký hluk . Toto světlo se používalo původně jako vojenská signalizace.
http://www.e-kniha.com/proc-bengal.html

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek