Otazník123

Jak silné je ionizující záření vysílačů?

U většiny vysílačů je varovná cedule z nápisem ionizující záření. Je toto záření pravdu tak silné že by mohlo poškodit zdraví člověka který by na vysílač vylezl? A když leze na vysílač třeba nějaký opravář něco spravit, musí ho nejdříve vyřadit z provozu?

Nejlepší odpověď
jáára

Ionizující záření považuji za „radioaktivní“, takže nula. Na vysílačích se setkáš s mikrovlnným radiovým signálem. – to teoreticky „vaří krev“

Další odpovědi
Kepler

Nevím o jaký vysílač jde, ale pokud je to cokoliv z oboru rádiových vln, vč. vysílačů pro mobily (zkrátka radiokomunikace), v žádném případě se nejedná o ionizující záření. Buď je to jenom strašák, nebo je tam ještě jiný zdroj. Ve spektru elektromagnetického záření jsou ty ionizující až za viditelným světlem.

gecco

Vezmu to od konce – jo, kvůli údržbě se vysilače vypínají.
Jo – záření je tak silné, že má vliv na zdraví člověka – jen nikdo přesně neví, jak zničující (ale uvědom si, že anténa září desítky či stovky kW).
Ionizující přímo není, ale může nepřímo ionizovat ve spolupůsobení s prostředím.