dust8

Jak si vysvětlujete to, že se dřív tradovalo, že je Země placatá, když pro to nebyl žádný přímý důkaz?

Důkaz místo slibů? Je přece kulatá a otáčí se ve směru rotace jak bylo kosmonauty zjištěno v roce ? (Teď netuším sakra) :(

Nejlepší odpověď
Disraeli

Beztak je placatá. Já jsem třeba Zemi z vesmíru nikdy neviděl, fotky mohou být fake a „kolem“ Země (jako kolem dokola) jsem taky nikdy nebyl… 😅😂
A na zádech ji nese želva.

Jednoduše. Protože nebyl ani žádný přímý důkaz, že Země je kulatá a pravděpodobnější se jevilo, že je placatá… Proč by taky byla kulatá?
Hlavně, když je nehybná a středobodem vesmíru. Onen vesmír je vlastně jen země a nebe, pod zemí je tak maximálně podsvětí nebo peklo. Taky není vidět, že by Země byla nějak kulatá, zakulacovala se, a lidí by přece padali a neměli se na ní, jak udržet (gravitace totiž „taky ještě nebyla“). Obzvlášť kdyby se navíc hýbala… To bychom si přece všimli a cítili to. 😅 Co se nám to snažíš nakukat. Někdo tu s námi hraje pěkně špinavou hru. :D
To byla víceméně taková představa o světě. Dlouhou dobu. Představy o světě se mohly lišit i podle kultur. Známy vesmír se taky zvětšil, přesto však zůstala Země placatá, nehybná a ve středu.

Dnešní pozitivistická věda taky dělá něco podobného. Co nelze prokázat, či doposud nebylo prokázáno (a popsáno na základě opakovaných pokusů/experi­mentů), neexistuje a existovat nemůže. A předpokládá, že už ví všechno, vše (zásadní) bylo objeveno. Jak říká Lemierre: „Věřit, že všechno je již odhaleno, je velikou chybou: je to jako pokládat obzor za meze světa.“

BTW že Země je kulatá dokázal „kosmonaut“ Magalhaes, že Země obíhá Slunce prokázali mj. kosmonauti Koperník a Galileo (kteří rozhodně nebyli první, kdo to tvrdil), akceptováno to bylo až o něco později (katolická církev to uznala třeba v 18 století). Totéž platí pro rotaci Země, přestože s přímým důkazem přišel myslím jako první až kosmonaut Foucault. ;)
Taky se nedávno jeden amík (kdo taky jiný) ptal, jaktože Universal pictures mělo už někdy ve 20. letech jako logo glóbus/svět. Prej že jak věděli, jak svět vypadá, když první let do vesmíru byl až v 60. letech.. 😂 Záhada, což? 😅

Další odpovědi
aliendrone

Věci padají „dolů“. Kam by spadli ti, co jsou na opačné („dolní“) straně Země? Do nebe? 😉

BTW – nepřišlo by ti DIVNÉ, kdyby kosmonauti zjistili, že se Země otáčí PROTI SMĚRU její rotace? 😉 😁 😁

OSHO

Taky se věřilo na konec světa a jiné pitomosti

elkon

Protože si to tak lidé představovali, dokud věda nedokázala jak je to ve skutečnosti.

Dochy

Protože dokud lidé znali Zemi jen ze své perspektivy (tj. pár kilometrů každým směrem od svého bydliště) nemohli pozorovat (kromě pár kopečků) nic co by jim tento předpoklad vyvrátil. Nějaké relevantní informace mohli dostat až v době, kdy se astrologie začala měnit v astronomii.

Disraeli

Jdi ven a bez moderních poznatků, které ses učil na škole, mi podle toho, co vidíš, řekni, proč je Zeme kulatá, vidíš to? Hýbe se, rotuje, obíhá kolem Slunce?
Já ti nevim, ale mně kulatá moc nepřijde a nepřijde mi to pravděpodobné, nezdá se mi, že by se hýbala a co se na obloze pohybuje, jsou Slunce, Měsíc a hvězdy… Tak logicky vzato, je Země placatá, nehybná a vše se točí kolem ní.
Tak proto.

Disraeli

Zemí nesou sloni… každý ví.

Dochy

Jo. konečně někdo s rozhledem. A pokud by někoho zajímali další podrobnosti, tak ti sloni stojí na zádech želvy. 😉