sesednizkola

Jak sečíst procenta splnění více úkolů?

Dejme tomu, že chci zapsat na kolik procent jsem splnil svůj tydení plán. Použiji smyšlený plán jako vzor, aby bylo vysvětlení co nejjednodušší. Procenta na konci znamenají na kolik procent se úkol podařilo splnit.

Tydení plán

  • Zavolat dvakrát ženě 100%
  • Koupit 10 jogurtů 80%
  • Otravovat cizí lidi na ulici 63%
  • Jít na procházku vždy když to půjde 50%
  • Vypnout rádio 0%

Na kolik procent jsem byl celkově úspěšný?

Nejlepší odpověď
Drap

Úspěšnost pouze 20%. Pouze jeden úkol z pěti jsi splůnil beze zbytku. Ostatní jsou doposud nesplněné.

Další odpovědi
ivzez

Z 500 jste splnil 293. Kolik procent je 293 z 500?
Nebo jenom „od oka“ → téměř tři pětiny.

Dochy

Nelze říct. Záleží na ohodnocení. Ty úkoly jsou natolik rozdílné, že se dá předpokládat, že je ani Ty nebudeš chápat jako rovnocenné. Pak se dá použít vážený průměr. Každému úkolu přidáš jednu hodnotu „váhu“ které říká jak je pro Tebe daný úkol významný. Pak se běžný průměr, ze vztahu P=(p1+p2+…+pn)/n změní na vážený dle vztahu P=suma(p1.v1+p2­.v2+…+pn.vn) / (v1+v2+…+vn)

Lamalam

Podle mě má pravdu Drap. Splnil jsi pouze 1 úkol z pěti. Ona by ti ruka neupadla, kdybys vypnul to rádio a hned bys byl na pěkné čtyřicítce.

Klaproth

Splnils jeden ůkol z pěti. To je 20%.

01Ricco

Na nula procent. Pokud by byla procentuální hodnota u vypnutí rádia vyšší než nula, dalo by se ve výsledku hodnotit, že bylo dosaženo nějaké procentuální plnění. V tomto případě, když nedílnou součástí plánu je vypnutí rádia a k tomuto vůbec nedošlo, plán byl splněn na nula procent.
Pokud lze uvažovat, že plán může být „nějak“ splněn i za stavu, že jedna jeho dílčí část není vůbec splněna a současně všechny dílčí plány mají stejnou důležitost (váhu) byl splněn na 58,6%.

Dochy

Hezký. Tak na jednu jednoduchou otázku jsou tu v současnosti 3 různé, přesto potenciálně správné, odpovědi 😉