Kazatel

Jak se zjišťují dlouhodobé negativní účinky nějakého léku či vakcíny, když v praxi takovou dobu výzkum nikdy neprobíhal?

Odpovědi
Pepa25

Samozřejmě, dostatečně dlouho ještě nikdy žádný výzkum neprobíhal, nakonec totiž vždy všichni zkoumaní zemřeli.

JežíšKristus

Dlouhodobé negativní účinky v zásadě neexistují. Medikamenty, pokud projdou klinickými testy, jsou na 99.99 % bezpečné. V příbalové informaci máte vždy napsáno, že průjem nastane u 1 ze 100 000.

Samozřejmě nelze např. dlouhodobě užívat kortikoidy apod., nicméně to je v informaci uvedeno.

Pepa25

Kromě toho, že není jasná ta dluhodobost (5 dnů? 5 měsíců? 5 let? 50 let?) tak si dovoluji upozornit na zásadní rozdíl mezi léky a vakcínami: u léků je předpokládá užití více přípravků („dám si Íbáček při každé menstruaci“), zatímco vakcína je jednorázová dávka, opakovaná až po měsících nebo letech