dust8

Jak se zbavit plísně nad oknem bez nějaké kupované chemie, viz např. nějaké osvědčené babské rady?

Savo proti plísní zabírá, ale pak se musí dlouho větrat, aby to trochu vyčichlo. Není něco, co by si člověk udělal sám z toho co dům dá, či tak něco? Ocet?

Samozřejmě je vhodné přes zimu kdy se topí (ano pod oknem mám radiátor, který nyní topí) dostatečně větrat, aby se plíseň netvořila, ale každou zimu to prostě nevychytám. Nyní tam té plísně není tolik, ale postupně časem přibývá.

Odpovědi
Zlatý člověk

Existuje několik přírodních metod, které můžete vyzkoušet k odstranění plísně nad oknem. Pamatujte, že účinnost těchto metod může záviset na rozsahu a závažnosti plísně. Zde jsou některé osvědčené babské rady:

Ocet:

Smíchejte bílý ocet s vodou v poměru 1:1.
Nastříkejte směs na postiženou oblast a nechte působit několik minut.
Opláchněte čistou vodou a nechte povrch oschnout.
Sůl:

Smíchejte sůl s vodou v poměru 1:1.
Nanesete směs na postiženou oblast a jemně ji otřete houbičkou nebo kartáčem.
Nechte působit a poté opláchněte vodou.
Sóda bikarbona:

Smíchejte sodu bikarbonu s vodou, vytvořte pastu.
Naneste pastu na plíseň, nechte působit a poté opláchněte vodou.
Citronová šťáva:

Použijte čerstvou citronovou šťávu a nanesete ji na postiženou oblast.
Nechte působit a poté opláchněte vodou.
Tea Tree Oil:

Smíchejte několik kapek tea tree oleje s vodou.
Nastříkejte směs na postiženou oblast a nechte působit. Tea tree oil má fungicidní vlastnosti.
Přirozený vzduchový průtok:

Zajistěte dostatečný vzduchový průtok v místnosti. Otevřete okna a dveře, abyste zajistili cirkulaci vzduchu.
Před použitím jakýchkoli prostředků se ujistěte, že máte vhodné ochranné pomůcky, jako jsou rukavice, abyste chránili svou pokožku. Také dbejte na to, aby místnost byla dobře větraná. Pokud je plíseň rozsáhlá nebo se nezdaří odstranit pomocí těchto přírodních metod, může být nutné konzultovat s odborníkem na odstranění plísně.

elkon

Je potřeba odstranit příčinu, někdy to ale bývá stavební závada a běžně to pak nelze. Na plísně pak existují různé přípravky, nejen Savo. Je potřeba plíseň seškrabat špachtlí, nanést přípravek a po zaschnutí přemalovat. Kdysi jsem to také v jedné místnosti řešil, před malováním jsem povrch natřel matným latexem a pak tuším Primalexem (už přesně nevím). Výhoda byla, že je vše bílé, tak nebyl problém. Bez chemie to neuděláš.

aliendrone

Typicky problémem bývá

  1. nekvalitně provedné zateplení (klidně ti tam pod ním může zatékat až odněkud od hřebene střechy např.)
  2. nekvalitně zaizolovaný samotný rám okna (místo PU pěny nahoru nacpali „co zůstalo“ – omítkovinu, kousky orsilu/isoveru aj.) , pěnu si ušetřili „na melouch“

Nějaké „cákání chemie“ (jakékoliv) NIC NEŘEŠÍ. Musíš odstranit příčinu zavlhání. 🙂

paul1

Oškrábat, umýt vodou a po zaschnutí natřít vápnem s přidáním malého množství fermeže.