PepasAvalonu

Jak se vypočítává cena při posílání balíku poštou?

Údajně je to jednoduché. Avšak, co jsem našel já, tak jsou to různé výpočty podle tabulek, které zohledňují, jak velikost, tak hmotnost balíku, co a jakým způsobem se odesílá. Dokonce zda má zákaznickou kartu.
Mě by třeba zajímalo, co je to ekonomické doručení a co všechno se tím může posílat? I knihy? Je to totéž jako doporučená zásilka?
Když jsem si objednával knihy od soukormých osob, tak to myslím posílali vždy doporučeně/eko­nomicky a cena poštovného byla kolem 60 Kč (namísto kolem 120).
A kde se to na tom balíku uvádí. Nebo to snad stačí říct na té poště, že to chci odeslat jako ekonomický balík?
Ano mohl bych se zeptat na poště, ale tohle mi vyhovuje víc. Navíc nechci působit úplně natrvdle, ale zkrátka se v těch jejich výpočtech ceny a druhů balíku neorientuji.

Chci odeslat pár blbých knih. Každou zvlášť, některé možná dohromady. Budou mít do 500 g, některé možná do 1 kg a nepřesáhnou 35 cm. Takže to můžu poslat doporučeně na adresu, ekonomicky za cenu cca něco přes 60 Kč za poštovné? Já to totiž opravdu nechápu. Stránky ČP i orientaci v cenách balíků jsem si procházel, snažil se na to přijít, ale moudřejší z toho nejsem.
Tak prosím o pomoc.

Kategorie věda, protože jsem vhodnou kategorii nenašel a pro mě je posílání balíků stejně věda.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Práce s kalkulátorem České pošty (viz odkaz): Pokud se splní maximální rozměry 50 × 35 × 5 cm, tak to jde poslat jako psaní, kde záleží na váze (do 0,5 kg, do 2 kg a do 2 kg) a cene je pak 64 až 76 Kč. Pokud ne, je to balík, zadám nejdelší rozměr zásilky a hned to vyplivne, že nejlevnější balíček je za 99 Kč …

Zdroj: https://www.pos­taonline.cz/kal­kulacka-postovneho

Další odpovědi
Drap

Cena se určuje podle druhu zásilky, /doporučeně, pojištění, do ruky, expres atd./podle rozměrů , dále potom podle kritérií jako křehké a podobně. Každá přepravní služba má jiný ceník a někdy i odlišné služby. U každé firmy najdeš na netu i ceník, nebo i kalkulačku na cenu přepravovaného zboží.
https://www.zas­lat.cz/?utm_sou­rce=seznam&ut­m_medium=cpc&ut­m_campaign=CZ+%7c+SE­A+%7c+Sluzby+o­becne+%5bP%5d-Porovnani+cen+ba­liku&utm_conten­t=Porovnani+cen+ba­liku+a+zasilek&ut­m_term=cena+ba­liku

Arne1

Něco by se možná dalo poslat jako dopis.
A prozkoumej i firmo mimo Českou poštu, pokud nechceš aby se snažili to doručit přímo do rukou, tak je většinou lepší a levnější Zásilkovna.

JežíšKristus

U ČP to jede podle délky (nejdelší strany).

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

PepasAvalonu

Pepa25… děkuji. Nechci působit nevděčně, ale jediná užitečná odpověď oproti těm ostatním.
I když pořád tápu. Můžu to tím pádem poslat jako psaní, i když to psaní není?
A jinak, když se to posílá ekonomicky, tak je to ještě o 7 kč levnější – tudíž 57 Kč. Oni každou zásilku berou jako prioritní, když se jim neřekně, že to chce človkě poslat ekonomicky.

Pepa25

Psaní je cokoliv, co se vejde do obálky, resp. je „placaté“ – proto ten rozměr na výšku max, 5 cm. Když je to víc, tak je to balík 🙂

NoFear

Kde to máš do těch 5 cm? U toho kalkulátoru to nevidím.
Jak je pak možné, že jsem kupoval knihy s poštovným za 57 Kč, 64 Kč a podobně. Ty měly určitě víc, jak 5 cm.

NoFear

To by mě zajmalo.
A já když jsem je odesílal, tak jsem je některé taky takhle platil (za levno). A myslím, že to bylo snad taky jako „dopis“ a ekonomicky…
Každopádně už ani nevím, zásilkovna je stejně lepší. Tu doporučuji. ;) :3

NoFear

Jo, už jsem si asi vzpomněl. Mám recht, normálně jde myslím odeslat doporučené psaní a vůbec to nemusí být v obálce (jak píše níže Arne1). „Dopisem“ se onzačuje snad všechno do 2 kg (já tedy neviděl dopis, který by tolik vážil). Takže se to určitě vztahuje i na ty knihy (do 2 kg). O těch5 cm slyším prvně, to jsem nikdy neřešil, tak tady opravdu nevím… Ale nezdá se mi to.
Normálně jsem tak kupoval i prodával knihy. (hlavně teda kupoval).

PepasAvalonu

Díky. A teda neplatí to omezení do těch 5ti centimetrů ??

Arne1

Psaní ? To je prostě cokoliv v obálce, splňující podmínky rozměrů a váhy.