Avatar uživatele
Piet_27

Jak se v české gramatice nazývá tato problematika?

Příklad: Vylezli jsme na střechu budovy, která nakonec nebyla tak opuštěná, jak se nám zprvu zdálo.

Můj problém je nejasnost toho, co je opuštěné – střecha budovy anebo budova samotná? A pokud bych chtěl jasně a neomylně sdělit, že opuštěná je budova a nikoliv střecha budovy, jak by mělo souvětí správně vypadat, aniž bych ho nějak drasticky překopával? Napadá mě pouze zopakovat ve vložené větě tu budovu, tedy:

Vylezli jsme na střechu budovy, budovy, která nakonec nebyla tak opuštěná, jak se nám zprvu zdálo.

To zní ovšem neskutečně krkolomně.
Jak byste to řešili vy? A hlavně mi prosím někdo napište, jak se této problematice říká, nebo pod čím to mám na internetu hledat, abych si to mohl dostudovat.
Děkuji za reakce.

Zajímavá 0 před 803 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
elkon

Ta první věta, podle mě znamená, že se hovoří o střeše. Když ale posunete čárku, před slovo „budovy“, za slovo „střechu“, bude se jednat o budovu. Věta bude znít: Vylezli jsme na střechu, budovy která nakonec nebyla tak opuštěná, jak se nám zprvu zdálo.

Upravil/a: elkon

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Ametyst

A co formulace: Budova, na jejíž střechu jsme vylezli, nakonec nebyla tak opuštěná.
Nevím, jak se tomu říká. Možná významová nejednoznačnost větných členů, ale to si vymýšlím. Záměna příslovce a předmětu, něco takového.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

  1. Nevím
  2. Vylezli jsme na střechu opuštěné budovy, která nakonec nebyla tak opuštěná, jak se nám zprvu zdálo.

(ale souhlasím s elkonem, že v původní větě se přednostně odkazuješ na střechu budovy)

ad elkon „Vylezli jsme na střechu, budovy která nakonec nebyla tak opuštěná, jak se nám zprvu zdálo.“ – podle mně to takhle učárkovat nelze. Musel bys tam dát nějaké spojky co by tu střechu a budovu mluvnicky propojily. Ale po pravdě mně žádné vhodné nenapadají, muselo by se to asi překopat celé. Takhle to zkrátka rve i moje češtinsky tupé uši…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek