Piet_27

Jak se v české gramatice nazývá tato problematika?

Příklad: Vylezli jsme na střechu budovy, která nakonec nebyla tak opuštěná, jak se nám zprvu zdálo.

Můj problém je nejasnost toho, co je opuštěné – střecha budovy anebo budova samotná? A pokud bych chtěl jasně a neomylně sdělit, že opuštěná je budova a nikoliv střecha budovy, jak by mělo souvětí správně vypadat, aniž bych ho nějak drasticky překopával? Napadá mě pouze zopakovat ve vložené větě tu budovu, tedy:

Vylezli jsme na střechu budovy, budovy, která nakonec nebyla tak opuštěná, jak se nám zprvu zdálo.

To zní ovšem neskutečně krkolomně.
Jak byste to řešili vy? A hlavně mi prosím někdo napište, jak se této problematice říká, nebo pod čím to mám na internetu hledat, abych si to mohl dostudovat.
Děkuji za reakce.

Odpovědi
elkon

Ta první věta, podle mě znamená, že se hovoří o střeše. Když ale posunete čárku, před slovo „budovy“, za slovo „střechu“, bude se jednat o budovu. Věta bude znít: Vylezli jsme na střechu, budovy která nakonec nebyla tak opuštěná, jak se nám zprvu zdálo.

Ametyst

A co formulace: Budova, na jejíž střechu jsme vylezli, nakonec nebyla tak opuštěná.
Nevím, jak se tomu říká. Možná významová nejednoznačnost větných členů, ale to si vymýšlím. Záměna příslovce a předmětu, něco takového.

Dochy

  1. Nevím
  2. Vylezli jsme na střechu opuštěné budovy, která nakonec nebyla tak opuštěná, jak se nám zprvu zdálo.

(ale souhlasím s elkonem, že v původní větě se přednostně odkazuješ na střechu budovy)

ad elkon „Vylezli jsme na střechu, budovy která nakonec nebyla tak opuštěná, jak se nám zprvu zdálo.“ – podle mně to takhle učárkovat nelze. Musel bys tam dát nějaké spojky co by tu střechu a budovu mluvnicky propojily. Ale po pravdě mně žádné vhodné nenapadají, muselo by se to asi překopat celé. Takhle to zkrátka rve i moje češtinsky tupé uši…