panxnotdead

Jak se tvoří otázky v perfektu?

a taky jak zjistím jestli je tam habe nebo sein, děkuju
Doplňuji:
Děkuju :) a je nějaký pravidlo v těch otázkách? třeba že je perfektum na konci

Nejlepší odpověď
quentos

Jednoduše, začnete pomocným slovesem (např.: Haben Sie es schon gemacht?)

100% pravidlo na haben/sein u perfekta neexistuje, ale VĚTŠINOU „sein“ mají „slovesa pohybu“ a „změny stavu“. Ve slovnících bývá u konkrétních sloves uvedeno, zda tvoří perfektum s haben, či sein.
Doplňuji:
samotný tvar perfekta je vždy na konci (u výše uvedeného příkladu právě ono „gemacht“), ale to je i u oznamovacích vět – tvoří tzv. větný rámec.