bolak

Jak se správně skloňuje „Ivanka Trump“?

Když moderátor v TV říkal „Je zřejmé že americký prezident poslouchá svoji dceru Ivanku“, neměl správně říct: „Je zřejmé že americký prezident poslouchá svoji dceru Ivanka“, když je to Američanka?

Třeba Helen Mirren ve 4. pádě taky neříkají Helenu Mirren, na druhou stranu Madonna je 4.p Madonnu.. Tak jak to je?

Nejlepší odpověď
led

Podľa môjho názoru ide o amerikanizované meno z českej podoby Ivanka, teda môže sa skloňovať aj podľa českej gramatiky. Ak čechoamerická matka Ivanka spievala malej dcérke uspávanku v češtine, spievala ju dcérke Ivanke, nie dcérke Ivanka…
Ivanka Trump… Ivanke Trump…
ale český jazykový zákon nezakazuje ani použitie mena v podobe Ivanka Trumpová… Ivanke Trumpovej

Další odpovědi
annas

Ivanka je zdrobnělé jméno, které získala po své matce Ivaně.

Dívala jsem se do anglického zdroje, ke jménu Ivanka uvádějí toto

I když je v slovanských zemích poměrně běžné a v USA tedy exostické, jméno Ivanka pravděpodobně zůstane v dohledné době v USA jako „Oprah“ ( moderátorka a herečka politického světa Oprah Gail Winfrey) ojedinělé pro jméno celebrity.
://nameberry.com/ba­byname/Ivanka

Pokud se o ní píše v češtině, tak se skloňuje podle naší gramatiky. Příjmení – někteří nechávají Trump, jiní přidávají českou ženskou koncovku Trumpová.

Pokud zůstane příjmení Trump, tak se u nás Ivanka skloňuje, Ivanka Trumpová – skloňuje se jméno i příjmení.

Pro skloňování ženských jmen, která nejsou českého původu, se uplatňují pravidla, jména se zpravidla ne/skloňují podle toho, na kterou samohlásku či souhlásku končí. Platí to i pro mužská jména.

Helen – projevuje se snaha zanechat původní tvar, takže neskloňovat. Madonna – má české zakončení, takže se skloňuje podle vzoru žena.

ivzez

Přestože znám naši normu, skloňovala bych tak, jak píše Led.
(Skloňovala bych Ivanku, Trump bych použila nesklonně.)

Podle mne je přechylování cizích ženských příjmení komolením cizích jmen
a výrazem neúcty nejen vůči nositelkám těchto příjmení, ale k cizím státním
příslušníkům obecně. Zastávám názor, že by si žádný národ neměl vůči
příslušníkům jiného národa nic tak neuctivého dovolovat.