zjentek

Jak se říká zádveřní „nádržce“ na svěcenou vodu?

Světsená voda. Třeba v kostele asi…

xxxxxxxxxxxxx­xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Kropenkaá? Přímo jako ta slepice?

Nejlepší odpověď
annas

"Svěcená voda se nalézá v kostelech a chrámech při vstupu v kropenkách upevněných na stěně či sloupu, kde si příchozí a odchozí smočí prsty a poté se pokřižují.

U této kropenky není kropáč., jak cchybně uvádí Briketka.

Stejně Kepler uvedl nepřesně. – kropáč je jen palička na kropení.

"Kropáč je liturgický nástroj,který se používá při výkropu. Obvykle je vyroben z kovu, má rukojeť a dutou děrovanou hlavici vyplněnou houbou, která se namáčí do svěcené vody v kropence.

Máváním kropáče se pak rozprašuje svěcená voda do vykrápěného prostoru či na svěcený předmět."

Jak vypadá připevněná kropenka, která je v blízkosti vstupu dovnitř chrámu a je upevněná na stěně.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sv%C4%9Bcen%C3%A1_vo­da

Kropáč s přenosnou kropenkou, někdy také kotlíkem, v odkazu

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Krop%C3%A1%C4%8D

Další odpovědi
Kepler

Podle mého je kropenka kamenná nádoba umístěná vedle dveří na zdi, nebo na sloupu. Přenosná nádoba je s kropicí paličkou je kropáč. Tu máš čerte kropáč…

yuko

Mamka měla jednu památeční doma a řikalo se jí kropenka.

briketka10

Tato nádržka se jmenuje:
Kropenka – Aspersorium – nádoba se svěcenou vodou a kropáčem, kterým se kropí lid nebo žehnané předměty.

http://www.sva­tymichal.cz/cs/zi­vot-farnosti/minis­tranti/liturgi­e/n%C3%A1doby­.html

Emefej

Kropenka.

zjentek

Stejně mně ty „kostelní“ věci zní všechny nějak divně, tak třeba „příchozí a odchozí si smočí prsty v kropence“… anebo „liturgický nástroj, který se používá při výkropu“…tato církev si o maléry přímo koleduje.

GM

Kropenaté slepici se neříká kropenka, ale kropka, alespoň u nás.

annas

Česká zlatá kropenka je ryze české plemeno, jehož genetický základ bylo položen před mnoha stoletími.
https://www.i­receptar.cz/zvi­rata/hospodar­ska-zvirata/zlata-ceska-kropenka-slepice-s-mnoha-skvelymi-vlastnostmi/

U nás se říká kropenatá slepice.

Kepler

Ještě upřesním: kropáč je jen to zavlažovací zařízení na tyčce.

zjentek

Cha, teď už to vím, kropáč je ten palička v přenosný kropence! ;)