mosoj

Jak se pozná asijská sršeň (čínská vosa) od té evropské?

Nejlepší odpověď
annas

V odkazu najdete na fotografii jejich srovnání .

"Vespa velutina má na rozdíl od sršně obecné nikoli převážně žluté, ale téměř zcela tmavé tělo. Dělnice mají délku zhruba dva centimetry, samci 1,8 až dva centimetry, královna až tři.

Je ale o to více agresivní. Rovněž vůči člověku, přiblíží-li se k hnízdu. V pronásledování nepřítele je nesmírně vytrvalá."

https://www.no­vinky.cz/veda-skoly/470596-evropske-vcely-ohrozuje-drava-srsen-z-asie.html
--

"Sršeň asijská – jak se liší od naší sršně?

V Asii žije více druhů sršní, z nichž největší, mandarínská, je dlouhá až 10 centimetrů.

Její kolegyně sršeň asijská (Vespa velutina) je sice menší, ale o to více agresivní. Tyto sršně vyvinuly až překvapivě úspěšnou taktiku v lovení včel a ničení jejich hnízd. Nicméně jsou nebezpečné i pro člověka. V Japonsku zemřou na její bodnutí každoročně desítky lidí. Člověka totiž v blízkosti jejího hnízda tato sršeň zuřivě napadá a na rozdíl od naší sršně obecné, která pronásledování po pár metrech vzdá, narušitele stíhá, dokud ho nedostane. Třeba i stovky metrů. Své o tom věděl těsně před svou smrtí také muž na severu Španělska – v Galícii. Tyto sršně jej napadly, když česal jablka. Po zasažení dvaceti žihadly zemřel. Jak se to mohlo stát v Evropě, říkáte si?"

http://magazin­.cz/lifestyle/11542-srsen-asijska-tu-bude-za-4-roky-pripravme-se-na-invazi

Vkládám ještě jeden zdroj.

Z Vaší otázky není docela jasné, kterou asijskou sršeň jste měl na mysli. Asijská i mandarinská – obě žijí v Asii.

"Po světě létá asi sto druhů sršní. Jejich společnou vlastností je to, že je každý druh něčím zvláštní.

Sršeň mandarínská (Vespa mandarinia) – 6 mm žihadlo – Na délku může měřit až čtyři centimetry, královny dokonce až 5,5 centimetru.

Sršeň asijská (Vespa velutina) – velikost asi 2,5 cm – 3 cm.
a další druhy

Zdroj: https://mentzlo­vi.blog.idnes­.cz/blog.aspx?c=650794

Další odpovědi
anonym

Podle mě ve velikosti. Ta asijská je o něco větší, mohutnější, než ta evropská.
Evropská může být delší, ale tělíčko má o něco menší a né tak tvrdé.

Jak kdyby toho bylo málo že u nás včely prudce vymírají, přitom jsou pro svět včely velmi důležitý. Do toho sem přiletí ještě větší zabijáci včel protože na rozdíl od evropských jsou asijské neustále na lovu a loví a loví a víc včely pozabíjí. Mě tohle přijde vše jako cílený.

marci1

Tento druh dosahuje délky tří centimetrů a je rozpoznatelný podle červené hlavy a žlutých nohou.
Zdroj: https://zpravy­.idnes.cz/video-francii-ochromila-invaze-cinskych-srsnu-pozirajicich-vcely-1cn-/zahranicni.as­px?c=A090819_141850_ve­datech_taj

Jak napovídá název, habitus živočicha je tmavě zbarvený, na hlavě,trupu a zadečku kryje tělo jemné zlatavé chmýří (odtud označení velutina). Hlava je shora tmavohnědá, přední část hlavy naopak žlutá až oranžová. První zadečkový článek na spojnici s druhým článkem nese žlutou linku. Třetí článek
má užší, čtvrtý naopak široký žlutooranžový opasek, pátý a šestý segment je kompletně hnědý bez pruhů. Živočich má výrazně žluté holeně, což dalo vznik jedné z přezdívek – Žluté nohy.
Zatímco domácí Vespa crabro lepí obydlí s několika stovkami jedinců, asijské sršně si potrpí na tisícihlavé kolonie, domana Tchaj-wanu či v Honkongu velutina
staví hnízda s 20 tisíci jedinci. Velutina je nadmíru zdatný a rychlý letec. Za letu umí zařadit i zpátečku, což o žádné jiné sršni známo není. Více v odkazu:
http://www.mes­taning.cz/co_jsou­_zlute_nohy_zac­.pdf

http://toxico­logy.cz/modules­.php?name=New­s&file=article&sid=589
🙂

orestez

@marci1, stojí vám to za to?

mosoj

Nesouhlasím s odkazem. Asijská sršeň má 1 cm dlouhé žihadlo a jedu 2–3× více než evropská.

annas

Když nesouhlasíte, tak reklamujete u autora článku, že hlásá bludy.