Týnka13

Jak se počítají procenta?

Nejlepší odpověď
Efchen

máš například školu 300 lidech-to je 100%
a víš,že 20% má 1 z matematiky,tak 100:20=5,takže 300 vydělíš 5 (=60 lidí)
A když víš,že třeba 15% má dvojku z Čj,tak si nejdřív musíš zjistit 1% a vynásobit ho 15×.
100% = 300
1% = 3 (300:100)
15% = 3×15 =45
a když chceš zjistit,kolik je 30 lidí procent, tak 30 vydělíš 1% (3) a vyjde ti (30:3) 10%
nebo třeba chceš zjistit 6 lidí → 6:3= 2,takže jsou to 2%

Je to trochu jasnější? :)

Další odpovědi
Michal Kole

Buď se musíš naučit vzorečky – najdeš je v matematicko­fyzikálních tabulkách
nebo trojčlenkou

či logickou úvahou

90% studentek je NEplavkyň z celkového počtu 10 holek ve třídě. Kolik studentek je neplavkyň ?

Ono nejde příklady řešit dosazením do vztahu, ale kontrolovat i „logiku“, zda je výsledek reálně možný a ne zda sedí vztah a výsledek číselně.

ReHu

Jde o to, co přesně potřebuješ.
Třeba ti pomůže toto.

http://matematika-online-a.kvalitne.cz/pro­centa.htm