Yeeeeeee

Jak se na kalkulačce převádí cosinus nějakého úhlu na stupně?

Hledám návody v příručce ke kalkulačce, ale o převodu cosinu na stupně tam není vůbec nic.

Nejlepší odpověď
orwell

Nevím co máš za kalkulačku, ale měla by tam být funkce označená jako cos^(-1) (cos na mínus prvou"), která to umí. Je třeba si nejprve nastavit kalkulačku do režimu „DEG“ (existují i režimy „RAD“ a „GRAD“, bacha na to), poté zadat hodnotu cos nějakého úhlu (třeba 0,5) a následně použít f-ci cos^(-1) a vyskočí ti hodnota 60°.

Další odpovědi
Arne1

Pokud ta kalkulačka nemá takové funkce – orznačují se jako arcus cosinus (ve zkratce arccos nebo acos), tak je to docela problém. Výpočet není triviální, vede to na rozvoj Taylorovy řady nebo jiné postupy vyšší matematiky. Viz WiKi https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Arkus_kosi­nus
V kalkulačce co je ve Windows to je, ale trochu ukryté. Musíš ji mít samozřejmě přepnutou do vědeckého režimu a pak najdeš velkou šipku nahoru, je to třetí tlačítko odshora v levém sloupci – funguje to jako klávesa SHIFT na normální klábosnici. Pak se ti dvě horní řady změní na jiné funkce a mezi nimi je i sin−1, cos−1 a tan−1

aliendrone

Striktně má orwell pravdu, POKUD…
To tazatel nemyslí tak, jak převést výsledek (desetinné číslo) přímo na stupně, minuty, vteřiny. To může být dle kalkulačky různé. Obvykle je tam tlačítko označené „DMS“ (ať již v primárním značení nebo přes „2nd“ – dle požadavků převodu).
Já už klasické kalkulačky strčil do šuplíku, používám appku https://play.go­ogle.com/store/ap­ps/details?id=ad­vanced.scienti­fic.calculator­.calc991.plus&hl=en_­US&gl=US
Na obrázku v odkazu (tom větším, dá se posunout nebo rozkliknout doprava vidíš ukázku), ta kalkulačka úpo nalevo je vlastně ikona programu, druhé je jak to vypadá včetně mobilu a všechny ostatní doprava jsou screenshoty, jak to v praxi na obrazovce mobilu vypadá)

Jednak nemusíš s sebou tahat „další krám“, druhak je to asi BEST „kalkulačka“, jakou jsem kdy měl. Popravdě většině jejích vymožeností ani nerozumím. :)
V mém případě tedy (přidržím se orwella) bude hodnota cosinu 0.51, což mi dá po převodu 59,33617025761° (BTW – umí to klidně spočítat na STO desetinných míst, příjemný dojezd až na konec přeji ;) :D)
No a pak jen ťuknu na výsledek a vyskočí mi možnosti výsledků – v „DMS“ to máš převedené na stupně, minuty a vteřiny (ty s přesností na 2 desetinná místa), tedy 59°20´10,51´´
Pro přesnější představu mrkni na 4. screenshot zprava z odkazu, tam vydíš tu vyjetou výsledkovou tabulku)

BTW – dá se to v pohodě používat i zdarma, je tam cca 1cm reklamní řádek, ale za 60Kč se to doživotně vyplatí (+ získáš navíc nějaké fce, které pokud nejsi zaměstnanec CERNu nebo tak něco stejně asi nevyužiješ) DOPORUČUJI! ;) :)

Dochy

  1. převádět cosinus nějakého úhlu na stupně je blbost. Můžeš převádět úhel v radiánech na stupně, nebo můžeš počítat úhel z poměrů stran trohůhelníku apod. Ale převádět cosinus nějakého úhlu na stupně je terminologicky nesmysl. Samozřejmě jsme schopni pochopit cos chtěl, ale dávej si na vyjadřování pozor.
  2. těžko poradit, pokud nedáš vědět na jaké kalkulačce. Některé kalkulačky goniometrické funkce vůbec neumí, ty co to umí zpravidla dovolují zvolit v jaké obloukové míře hodláš počítat (obvykle zkratky rad,grad,deg) – pak nemusíš nic převádět. Pokud už máš výsledek v jiné míře než chceš, většina kalkulaček vybavených gon. fcemi to umí přímo, ale vždy můžeš výsledek v radiánech vynásobit konstantou 180/pi.

aztli

Cosinus na úhly nelze vůbec převádět. Je to jen poměr odvěsny přilehlé k úhlu ku přeponě . Takže pokud chcete úhel, jehož coinus znáte, musíte použít inversní funkci arccos výrazu. Ke škodě a újmě obecnosti se občas píše velmi nedabale cos ^-1(x) a míní se tím arcccos x, což je zde hloupost. Totiž podobně, jako cosinus ^-3(x) je vlastně 1/ cosinus ^3 (x), tak podobně cosinus ^-1 (x) je opravdu také 1/ cosinus ^1 x tedy přímo 1 / cos x . Takže velmi nedoporuuji psát ani cotg−1 x.