Standa Macík

Jak se můžete smířit s pocitem, že podle vás není žádný Bůh?

Dobrý den,

„Kdyby Bůh neexistoval, museli bychom si ho vymyslet. Ale on existuje! Celá příroda to přímo křičí.“ — Voltaire

Jak se vy, nevěřící, ateisté, můžete smířit s tím, že podle vás není žádný Bůh, nikdo, kdo nad vámi bdí, kdo vás miluje, kdo vám vždy odpustí? Já bych s tímto pocitem nemohl žít, mám z toho husí kůži při pomyšlení, že není žádný Stvořitel. Nikdy jsem nepochopil, proč ateisté absolutně vylučují jakoukoli existenci něčeho božského, tak třeba velký třesk – co bylo před ním? Odpověď je jednoduchá když vezmem v úvahu existenci boží – bylo jenom božský prostor, nic kromě něho, něco mimo naše chápání. Věda nedokážena na otázku co bylo před velkým třeskem racionálně odpovědět, to jsou už věci mezi nebem a zemí.

Já myslím, že každý člověk potřebuje věřit, jinak bude duševně upadat a neskončí dobře. Ostatně si vemte věřící, jsou mnohem psychicky odolnější než bratři křesťané. To podle mě o něčem svědčí.

Souhlasíte?

Standa Macík

Odpovědi
Rokio

Podle mě je pravděpodobnější, že člověka vytvořila velmi vyspělá mimozemská civilizace.

Ti ale určitě nejsou všemohoucí, vševědoucí a velmi pravděpodobně ani nejsou nesmrtelní.

Drap

Nesouhlasím. A srovnám se s tím stejně tak dobře jako ty s tím, že existuje.
A to, že před velkým třeskem existoval božský prostor, zase já nemohu brát jako důkaz. Je to jen ničím nepodložené tvrzení.

Schluker

O kterem bohu ze je to rec? Mame jich celkem dost… To je jako se ptat, jak krestan chodi spat s vedomim, ze vsemocny buh dopusti ma svete zlo navzdory tomu, ze je vsedobry. Mimochodem, jak vime co bylo pred tim, nez byl buh? A prosim o informaci, kde zense to buh vlastne nachazi. Diky

elkon

Není to žádný pocit, ale jistota. Nikdo jej nikdy neviděl. Je to jen dávný výmysl jedinců, kteří sami neumí fungovat bez toho, aby nad sebou neměli „nějakou páku“. Něco, za co se mohou schovávat.

df

Odpověď je jednoduchá. Jsou to lidi na nižší duchovní úrovni. Je to lenivost přemýšlet a hledat. Já jsem byl nevěřící a tak dlouho jsem odporoval a vyhledával argumenry, abych to těm věřícím mohl vyvracet, dokud jsem se nedostal do bodu, kdy jsem uznal, že to nemůže být jinak, než že Bůh je a je všemohoucí. U mě to není víra, nýbrž vědění.

Lgee

Smířit se s tím že nebudu donekonečna hořet v pekle, je celkem lehké. Jelikož sem kromě vraždy porušil snad každé přikázání a hřích. Když se to bere doslovně.

led

Nezúfam, stále sa nájdu ľudia, ktorí veria v existenciu Boha (bez ohľadu na jeho pomenovanie). A ak mi to nestačí, pozriem si médiá, prípadne sa dívam na ľudí, podľa správania a rečí si mnohí z nich myslia, že sú bohovia, alebo aspoň nadľudia.

Filip84

Otázka nemá immanentní sensus.

Bůh, bohové, démoni, anjelé, raraši, všecko jsou to domněnky. Tedy, je stejně tak možné, že bůh, bohové, démoni, anjelé či třeba duše zemřelých jsou, jako je možné, že nejsou. Vědět nikdo neví, každý se pouze domnívá.

Jestliže se někdo domnívá, že bohové jsou, tak stěží může pochopit to, že někdo tuto domněnku k životu nepotřebuje.

Jestliže se někdo domnívá, že bohové nejsou, opět, stěží může pochopit to, že někdo se potřebuje k životu domnívat, že bohové jsou.

A jestliže někdo nežije v domněnkách či illusích, tak nemůže někomu, kdo ke svému životu domněnky či illuse potřebuje, vysvětlit, jak je možné žít bez domněnek.

Celý klíč je v životě tady a teď. Soustředit se na 100% na to, co dělám, i když, třeba, myju záchod. A protože se soustředím na 100% na to, co dělám, tak prakticky neexistuje práce, která by mne nebavila. Mne baví mýt záchod. Kdybych měl mýt záchod jako závislou činnost, nebo na to mít živnost / megafirmu „Mytí záchodů a mís, a.s.“, a pak mýt záchod 8, 10 hodin denně, tak by mne to nebavilo. Ale takto mne to baví. Třeba.

Minulost mne zajímá leda v tom, že se z ní mohu poučit. Jinak neřeším, co jsem dělal včera. Žiju tak, jak nejlépe umím, abych byl svému okolí co nejméně na obtíž, abych lidem, kteří patří do mého okruhu byl prospěšný, a abych zítra nemusel být nedobrovolně ubytován v nestandardním ubytovacím zařízení PČR, nebo VSČR, například. A to mně ke spokojenosti stačí.

Budoucnost řeším tím, co dělám tady a teď. Co mohu ovlivnit, a vnímám, že bych ovlivňovat měl, ovlivňuju. Co ovlivnit nemohu, neřeším, protože problém buďto má řešení, a pak je potřeba aplikovat řešení, starosti nepomohou. Nebo řešení nemá, a pak starosti rozhodně nepomohou. V každém případě, starosti nepomohou.

Nepotřebuju aby mne milovala domněnka, z toho jsem, opravdu, vyrostl.

Stejně tak nepotřebuju ke svému životu vědět všecko. Nepotřebuju vědět, jestli byl velký třesk, jak vznikla tato planeta, vesmír, a ani to, co bylo před člověkem. Nepotřebuju, k ničemu mi to vědět v životě nepomůže.

Já také nechápu, proč lidé, a obzvláště ti, jejich intellekt má margo o velikosti intellektu medvídka Pú, potřebují vědět, co bylo před člověkem. A neberu jim to, neobtěžuji je tím, že to nechápu, neptám se jich, jako pětileté děcko, pořád dokolečka dokola „proč?“.

Já mám, bohužel, jednu takovou, velmi nemilou, známou: to je samé „ne, ne, ne, ne“, „já nevím, odkud bych to věděla?“ a „proč?“ Já její přítomnost rozhodně nevyhledávám, ovšem čas od času se její přítomnosti nevyhnu, bohužel, život není krásný.

Já, přirozeně, chápu, že to, že je někdo idiot vidí každý, krom toho, koho se to exaktně týká, proto to zmiňuji, celé, jen obiter dictum. Neočekávám, že to bude mít nějaký efekt.

zjentek

Macík, tak jestli mi nějakej stvořitel do bembeřice nacpal něco jako mozeq a 98% z něho mi při té příležitosti rovnou zablokoval, tak měl k tomu asi dobrej důvod, co myslíš. Takže kdopak je tady Bůh a z koho má ten podivný stvořitel takový bobky, heh? No já!!! Jo a ještě takhle, uvažuj logicky: čím víc % mně ho zablokoval, tím větší má strach, abych mu takříkajíc nepřerost přes hlavu! No ne snad? Už ti to dává smysl?

M i r e k

Víra v Boha není jedinou možností na duchovní cestě. Možná je to víc o úhlu našeho pohledu než o vlastnostech světa. Prý podle Buddhy neexistuje nic, co bychom mohli označit za tvůrce, hybatele či řídící autoritu světa. Vše je produktem neustálého vznikání a zanikání podmíněných jevů… Buddhismus prý ale připouští existenci jakési podstaty všech forem, jejíž nadčasová a něměnná existence je na pozadí všeho… A přítomnost univerzální podstaty bytí v naší realitě lze vnímat při meditaci ve formě moudrého duchovního světla bez hranic… Podle mě je tahle cesta praktická a užitečná…

da ny

Otázka pozbývá smyslu. Ateista, který v existenci Boha nevěří, se nemá proč a s čím smiřovat!
Agitace je k ničemu.
Člověk to v sobě má nebo nemá a vůbec není třeba chodit do kostela. Podmínkou není ani křest…!!!
Nesouvisí s příslušností k círvci…

Standa Macík

Ostatně si vemte věřící, jsou mnohem psychicky odolnější než bratři ateisté.

Mám tam chybu, omlouvám se.

cappuccino

@Macik: psychicky odolnejsi?
Mam znamou, silne verici. Po 23letem spatne fungujicim manzelstvi, kdy ona vychovala deti a muz se venoval kariere a svym konickum, od ni muz nyni odchazi. On s platem 120tisic, ona s platem 24 tisic. Byt ve spolecnem vlastnictvi se bude prodavat. Pani to resi motlitbami v kostele, ale psychicky je uplne na dne.
Vubec se mi nezda, ze by byla psychicky odolnejsi!! Naopak, mela by zacit jednat, namisto toho chodi do kostela a ceka na zazrak. Myslite si, ze ji Buh pomuze?

zjentek

Macík, to je ale extra chyba, taková se nevidí chlape! (;

cochee

Za blbost se omlouvat nemusíš.