Avatar uživatele

Jak se měří morálka společnosti, podle jakých kritérií?

Doplňuji:
Co takhle vzít rozvodovost, svobodné matky, kdysi nemyslitelné. Nárůst kriminality, okrádání důchodců, dětí, osob se zdrav. nebo fyz. postižením za bílého dne. Podle těchto kritérií se dá určit, že morálka se mění, k horšímu. Je uvolněnější. Společenské nepsané normy mnoho už neznamenají. O politické morálce nemluvě, tam je to ještě horší než v běžné společnosti. Pouze asi 5 (slovy pět) politiků odešlo z PS po pochybení, za 25 let. Žádný nepřizná chybu, i když by byli lidštější. Lžou, Třeba že na ČR nebude dopad problémů Ruska a Ukrajiny (před 3 nedělemi), v současnosti odhadují dopad na miliardy, ztráty prac. míst aj.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Něco mi uteklo? Vona už se na světě začala měřit morálka?
Já to jako buran vidím takto:
na světě existují morální jedinci, ale dříve či později končí s depresivním onemocněním- je to takové "prokletí silných". Takoví jedinci ani moc nezapadaj do společnosti, jak ji znáš a proto taky mají své chrámy někde v ústraní. Do takového chrámu se pak "mastné držky" někdy chodí učit morálce, ale napřed jim musí téct do bot (už nemůžu žrát bůček, mám zdrav. problém atd.)
Zkus si zamoralizovat- zeptej se tady na webu na něco o nepopiratelném faktu, že kouření je nemorální, nepřirozenou činností člověka a počkej na odpovědi. Uvidíš, podle jakých kritérií bude měřeno.
Troufnu si znát výsledek dopředu:
1) dozvíš se, že kouření je naprosto morální a společnosti neškodné
2) nedozvíš se, jakého psychického mrzáka z tebe tato činnost udělá
3) jako normální, zdravý nekuřák si později začneš připadat stejně, jako rozumná, sportující "kost", kterou mezi sebe dostaly do hloučku odporně tlustý a líný báby v přesile- a to nechtěj!
4) pro většinu budeš sadistickým moralistou, což je prý něco špatného a později skončíš s depresivní poruchou, vzniklou z potlačování přirozenosti a připouštění lži
Resumé:
1) společnost na morálku se.re, společnost ví, že co není ilegální, je legální!!
2) morální jedinec ví, že morálka = odříkání!!
Následky:
pro tento neporiratelnej fakt tě klidně i vykostěj a jen proto, aby nastolili "svou" morálku ..vidíš, není to měřitelný ,)
Doplňuji:
..a aby jednoduché věci byly ještě více složitější, tak na neposkvrněnou morálku si i právo připravilo své formulky- věrohodnou popiratelnost a popiratelnou věrohodnost

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Příjde na to, kdo ji měří. Jinak to uvidí člověk uvážlivý a tolerantní, který zohlední především stránky jako ohleduplnost, poctivost, pracovitost, odpovědnost, sociální soudržnost, vztah k demokracii a svobodě myšlení, a jinak nějaký generál, jehož zajímá především disciplinovanost a morálka bojová. A jinak světonázorový fanatik, který morálku odvozuje od proklamací příslušnosti k náboženskému vyznání či k politickému směru a účasti na rituálech. Svůj pohled bude mít i nacionalista nebo příslušník privilegované vrstvy nebo kasty a jiného názoru bude příslušník vrstvy znevýhodněné nebo člověk z potlačovaného etnika. A když dojde ke společenskému převratu, je "radost" pohledět, jak často se morálka těch, kdo z něho měli prospěch, mění ...


Avatar uživatele
Zlatý

Měřit se nedá. Je pravdou, že mnoho lidí se dnes chová, jako by nějaký pojem "morálka" neexistoval. Kdysi se člověk třeba nemusel rozhodovat, jestli si něco v obchodě koupí nebo ukradne. Dnes se stávají krádeže běžnou součástí našeho života. Nebo podvádět : kdysi by si člověk nedovolil někoho podvést. Čest a důvěra byly na první místě.
Bez morálky by lidské soužití nebylo možné, protože žít bez pocitu bezpečí a v nejistotě se nedá. Bez morálky by se lidstvo brzy dostalo do stavu anarchie a na úroveň zákonů džungle. Tak jen doufejme, že si to lidé uvědomí a budou chtít žít ve světě, kde se nebudou muset všeho bát. :-))


Avatar uživatele
Stříbrný

Morálka je odpovědnost, břemeno, právo, mantinely a ty jsou odlišné a individuální :)
http://www.wikiskripta.eu/…

S ohledem na odlišnost v náboženstvích je odlišná morálka v jednotlivých společnostech.


Avatar uživatele
Bronzový

Neměří se nijak, protože je už ze své podstaty subjektivní. My považujeme morální systém v Íránu za horší, než je ten náš, oni si zase mylsí totéž o ničem. A ani jedna strana pro to nemá objektivní argumenty.

Jediné kritérium je tedy PODOBNOST TÉ NAŠÍ.
Doplňuji:
Oprava: ...myslí totéž o našem...

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3212
Zlatý quentos 1422
Zlatý mosoj 1385
Zlatý Drap 1204
Zlatý Kepler 935
Zlatý led 717
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.