Michal Kole

Jak se měli zaměstnanci za socialismu o proti tomu jak se mají dnes ? Jaké například měli např. benefity a příplatky ?

Nejlepší odpověď
venkovan

Benefity byly dvoje. oficiální – třeba zaměstnanec podepsal smlouvu na 10 let a dostal byt a nebo stabilizační půjčku anebo se postaral, aby benefit od firmy dostal neoficiálně. jen musel vymyslet, jak to dostat přes vrátnici.
No a ti co byli hodní a třeba v práci si zničili zdravím, tak jim zaměstnavatel nabídl méně namáhavou práci s doplatkem do původního průměru.
Jo a na Mikuláše odboráři dostali kolekci na stromeček a mohli si odstát na náměstí frontu na kilo mandarinek á jedno dítě.
A v novinách nebyly bulvární zprávy, ale pravidelná černá kronika. A jinak samé tuzemské pozitivní zprávy.

Další odpovědi
dudu

Kogyně ocko má pravdu, vzpomínky jsou moc ošemetná věc a deset lidí má deset pohledů. Snad nebude od věci připomenout, že pokud jsi chtěl za komoušů lízat smetanu a užívat si maxima výhod, tak jedině jako člen KSČ, navštěvovat VUML nebo alespoň školu socialistické práce, na členských schůzích souhlasně hýkat a pozitivně diskutovat, na pracovišti jsi byl členem kolektivu socialistické práce, být aktivní v SČSP, chodit na brigády organizované v rámci akcí „Z“ a v neposlední řadě být dobře hodnocen občanským výborem a domovní důvěrnicí.

anonym

Benefity a co to je?To si samozřejmě dělám legraci, ale od revoluce jsem prošel několik zaměstnání a NIKDE JSEM ŽÁDNÉ NEMĚL.
Jestli benefitem myslíš, že jsem měl za socialismu každého desátého v měsíci výplatu na ruku (o tu jsem se musel také po revoluci v několika zaměstnáních soudit a manželka nedostává nyní výplatu již pátý měsíc), že jsme jako dělníci dostávali solvinu, mýdlo montérky, boty zdarma (nyní jsem si toto všechno musel kupovat), při narození dcer a syna oni dostali vkladní knížku s vkladem 500 kč (nyní moje dcera musela po příchodu z porodnice zaplatit poplatek 500 kč za dalšího člena v domácnocti na popelnici).Tenkrát nám ve fabrikách přispívali na vyprání montérek (po přestěhování v další fabrice nám dokonce montérky prali), když jsme jeli od fabriky na nějaký výlet tak z fondu ROH se platil autobus + všechny vstupenky na různé akce (dneska se od firem nikam nejede natož aby za nás zaplatili ještě vstupenky).
Také bylo samozřejmostí, že ve fabrikách tekla teplá voda a topilo se tam (ještě v r.2005 jsem byl ve firmě, kde na odpolední směnu se už netopilo a lidi si museli z domova přinést bundy a vlastní teplomety ke strojům), teplou vodu vypotřebovala ranní směna a odpolední se myla ve studené.
A hlavně!!!Když fabrika potřebovala aby se šlo v sobotu do práce, tak pokud bylo více lidí, tak zařídila autobus , pokud bylo z vesnice jen pár lidí na auto, tak tomu řidiči zaplatili auto (dneska firma nařídí sobotní směny a nikoho nezajímá jak se tam dostaneš natož aby tě přivezla zadarmo),A pokud jsme z odpolední museli dělat déle, tak nás domů rozvezlo fabrické auto.A zase..dneska MUSÍTE DĚLAT přesčasy a nikoho nezajímá, jak se po půlnoci dostanete domů.
Dříve fabrika dávala peníze za dosažení určitého věku (50 a 60 let) a také za odpracovaná léta (věrnostní) za 10,15,20 i více let v jedné fabrice).Dříve si fabriky dělníků vážily a předcházely si je.Nikdy by si nedovolily propustit člověka pár let před důchodem (pokud neudělal opravdu nějaký velký průšvih) a ne jako dneska, že když se propouští, tak první jdou lidi na padesát let a až pak tepve ti mladší.
Byly to podle tebe benefity???My jsme to tenkrát všechno brali jako samozřejmost a nevážili jsme si toho.JAK JSME BYLI HLOUPÍ!!!!

anonym

Ježíšmarjá, Michale, Ty máš zase ale den.
Na co Ti bude vědět, jaké měli zaměstnanci příplatky, benefity, naturálie, deputáty, výsluhy atd.? Socialismus je pryč. Právo na práci dané ústavou také. Dnes je člověk rád, že může chodit do práce a že má práci. Tebe se to stejně netýká, tak proč tak velký zájem? Budeš sepisovat seminárku na téma „srovnání výhod zaměstnání za dob "zlatého socíku“ a nyní"?

www

Otázku formulovat umíš, tak použij google a tady toho už nech. Díky kemo! 😉

baghira

Ti nejlepší dostávali permanentku na plavecký bazén :)

čukotka

Ještě mohu připomenout „benefit“,u nás v areálu bývalé továrny Rudý Letov v Letňanech fungovala závodní poliklinika,vše­obecný lékař,zubní,do­jížděli specialisté.Stačilo když mistr potvrdil dovolenku k lékaři a veškerá péče byla zadarmo a v pracovní době!!
Dále při nástupu do zaměstnání jsme fasovali osobní ochrané prostředky,bo­ty,mýdlo,solvi­nu,monterky.
V poledne v závodní jídelně byli obědy většinou 4 druhy jídel plus dieta a ke všemu ještě zákusek,vše za dotovanou cenu ROH.
Každým rokem po silvestru hrála kapela na vrátnici všem co nastupovali do Nového roku v práci.
Příplatky za přesčas,svátky 100%,příplatky za so + ne,příplatky pro parťáky ( ti co vedli nějakou skupinu dělníků ) příplatky pro ty co pracovali v hlučném prostředí,svářečské příplatky.
V závodních školách práce se zvyšovala kvalifikace,škola byla zadarmo.
Když se jednalo o vysoce kvalitního a kvalifikovaného dělníka,mohl dotyčný obdržet od ROH výběrovou rekreaci jak v cizině tak třeba v Tatrách,Krko­noších mohl se dostat do pořadníku na nový byt,mohl dostat bezůročnou půjčku.
Byli zavodní školky .
Ale hlavně to nejdůležitější: Pracující měl jistotu,úžasnou jistotu že má práci a dvakrát do měsíce výplatu!!
Pracující měli jistotu že firmu nikdo nebude tunelovat. Řeknete si no,jó bolševici nebyli banány,mandarin­ky,toaleťák,ne­mohlo se do ciziny.Dnes je všechno a můžete kamkoli a co? Jaké máme nebo máte jistoty dnes? Žádný!!!
Nevíte jestli vám příjdou peníze na účet,nevíte jestli zítra vám někdo řekne že končíte v práci.Jít k lékaři a zadarmo!? je už jen pohádka.
Tak jak se vám mladí přátelé líbí dnešní systém,vyjdete školu a už předem je vám jasné že práci v oboru neseženete,mnozí začnete svojí pracovní karieru na Úřadu práce,nikdo vás nebude chtít zaměstnat že nemáte praxi.Pokud nemáte zazobané rodiče,z čeho koupíte za miliony byt,kde umístíte své dítě ve školce nebo škole? Nezávidím vám.
.

anonym

Jak se mají zaměstnanci nyní poznáš, až k 1.11.2012 přijdeš o invalidní důchod. A kolegové Ti zbytek dovyprávějí!