autacek

Co to je nebo byla brigáda socialistické práce? Zúčastnili jste se někdy a bylo to vhodné i pro studenty?

Vyplatilo se to dělat o letních prázdninách? A jaká za to byla odměna?

Původní otázka

Co to je, nebo byla, brigáda socialistické práce?

Otázku jste doplnil později, dokonce změnil i její znění až po odeslání některých odpovědi, to není fér.

Nevadí vám, že nedodržujete pravidla.

Nejlepší odpověď
dubraro

Pracovní kolektiv.

Pracující na jednotlivých pracovištích se vyhlásili kolektivem, který soutěží o titul BSP. Pak probíhalo často formální hodnocení. Kolektiv byl Brigádou socialistické práce pojmenován zpravidla za 1–2 roky. Členové se také stali držiteli bronzového odznaku a později soutěžili o stříbrný a zlatý odznak. Získání odznaků bylo spojeno s oceněním, často vyšším osobním ohodnocením nebo přednostním získáváním podnikových rekreací.

Doplnění odpovědi po doplnění otázky.
Ano, v příslušné době jsem byl členem BSP.
Soutěž o titul BSP nebyla určena pro krátkodobé zaměstnance. Soutěžily víceméně stabilní pracovní kolektivy. Dosažení titulu nebo zvýšení stupně trvalo vždy nejméně rok.
Nenechte se mýlit slovem „brigáda“, v tomto případě se nejedná o krátkodobý pracovní poměr.

Další odpovědi
annas

První odkaz v Google.

„Brigáda socialistické práce (zkratka BSP) byla formou socialistického soutěžení a socialistické pracovní iniciativy za "komunistického“ Československa.

Brigáda socialistické práce (zkratka BSP) byla formou socialistického soutěžení a socialistické pracovní iniciativy za komunistického Československa.
atd.

podrobnosti v odkazu.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Brig%C3%A1da_so­cialistick%C3%A9_pr%C­3%A1ce

Jiný pohled na BSP
http://www.hra­nec.odborydpo­.cz/dokumenty/BSP­.pdf
--

V odkazu je Diplom BSP
http://www.es­birky.cz/pred­met/4051802

Po rozkliknutí toho odkazu je možné se dovědět, že

" Pracující na jednotlivých pracovištích se vyhlásili kolektivem, který soutěží o titul BSP. Pak probíhalo často formální hodnocení. Kolektiv byl Brigádou socialistické práce pojmenován zpravidla za 1–2 roky. Členové se také stali držiteli bronzového odznaku a později soutěžili o stříbrný a zlatý odznak. Získání odznaků bylo spojeno s oceněním, často vyšším osobním ohodnocením nebo přednostním získáváním podnikových rekreací."

Hymna brigád BSP – Hudba a text: Wabi Ryvola, 1966

„Jsme Brigády Socialistické Práce
z nás každý v druhém soudruha má
Nikdo z nás nechce jen tak lehce dát se
ovlivnit heslem "Co to dá“
Však my už víme jak se jí příborem
a kulturní podniky bereme na zteč
v kronice máme v barvách zachyceno
důstojně jak oslavujem poslední leč
Nedostatky ještě máme
jsme si jich plně vědomi
však všechny svoje síly dáme
abychom měli čisté svědomí
Sláva nazdar Hurá Hurá
Nazdar Sláva
Tak volá brigáda Zdar Zdar Zdar Zdar "atd.

http://www.bo­ko.cz/wabi/pis­ne/hymnabrigad­.htm

Hlada

Je potřeba ujasnit si pojem „brigáda“.
Zřejmě máš na mysli výraz „brigáda“ pro dočasnou práci. Tou brigády socialistické práce nebyly! Brigáda socialistické práce byl pracovní kolektiv, který si dal nějaký závazek a po jeho splnění dostal tento titul společně s odměnou. Bylo to stmelování pracovních týmů.

led

BSP – Pracovný kolektív v rámci ROH (Revolúčneho odborového hnutia) boli pracovníci, ktorí v zmysle stanov vykonávali v rámci svojej práce a spoločenskopo­litického súžitia viac, než im ukladali pracovné predpisy a zákony.

pokračovanie v diskusii v mojom príspevku"Vďaka odpovedajúcim, konečne viem…

led

Vďaka odpovedajúcim, konečne viem, prečo mi bola v škole práca o BSP v rámci ROH, zameraná kriticky na spôsob práce a hodnotení BSP, zamietnutá. Veď oni, zamietači vlastne podľa týchto odpovedí mali pravdu. Pritom som napísala:
„Členovia BSP robili to, čo bolo treba pre úspešné budovanie ČSSR aj bez finančnej odmeny a neulievali sa“ Tak mala, alebo nemala som pravdu?

ivzez

Měla.
Ale je jasné, proč to nemohlo projít.
Měla jste vynechat to ulejvání…

led

Ale bola to pravda

Admin2

dubraro,

zapomněl jste na odkaz.

Jde o citaci z http://www.es­birky.cz/pred­met/4051802. Text je připojený k diplomu.