Kelt

Jak se jmenuje tento speciální výsledek vznikající při dělení určitými čísly?

Pokud dělím v oblasti přirozených čísel (pro jednoduchosst) používám pojmy dělenec, dělitel podíl. V tomto pořadí
8:4=2 Pokud dělím prvočíslem, tedy dělitel je 7, a dělenec je postupně číslo 1, 2, 3, 4,5,6 je podílem periodický zlomek, kde se opakují čísla 142857, která se změnou dělence posouvají, takže první číslo je to, co bylo předtím druhé a pod. Přitom pořadí čísel je pořád stejné Při dělení čísly 11, nebo 13 je to podobné.
Abych to objasnil lépe, když dělím 1:3 = 0,333, tedy 3 periodické. A jak se tedy jmenuje ta skupina čísel v podílu, která zůstává konstatní? Děkuji.

Odpovědi
aliendrone

No, jestli jsem tě dobře pochopil, tak PERIODA (v matice) https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Perioda_(ma­tematika)