Avatar uživatele
Zlatý

Jak se jmenovala žena, která se stala první lékařkou ve světě? Kdy u nás? Jak byla přijata?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

> Archiv > Září 2010 > V Kostomlatech nad Labem odpočívá první česká lékařka V Kostomlatech nad Labem odpočívá první česká lékařka
30. září 2010 v 10:57 | Med*Fact

První ženou na světě, která řádně vystudovala lékařství a dosáhla promoce, byla Elisabeth Blackwellová (promovala v lednu 1849, stát New York).
První ženou v Čechách, které se podařilo vybojovat diplom na české univerzitě, byla Anna Honzáková (promovala v r. 1902 na pražské lékařské fakultě).

První dvě Češky dosáhly aprobace již dříve, avšak mimo území Rakouska-Uherska. Tady nebyly vysoké školy ženám přípustné. Anna Bayerová (1852-l924) a Bohuslava Kecková (1854-1911) studovaly ve Švýcarsku, kde studium v roce 1880 úspěšně dokončily. K tomu, aby jejich diplom platil na území Rakousko-Uherska a umožňoval tak otevření vlastní praxe, bylo nutné jej nostrifikovat, což bylo přes všechny žádosti na ministerstvo kultu a vyučování a dokonce k soudnímu dvoru ve Vídni v tehdejším Rakousko-Uhersku nerealizovatelné. Nepřátelský postoj k možnosti vzdělání žen zaujímala i naprostá většina členů lékařské fakulty. Anna Bayerová proto odešla do Bavorska, kde se jí podařilo získat povolení k provozování praxe. V roce 1891 byl v Bosně a Hercegovině zřízen úřad státní lékařky. Tato instituce měla napomoci zlepšit zdravotní poměry zejména u muslimské části obyvatel země, muslimky totiž odmítaly pomoc lékařů - mužů. Na místo první úřední lékařky byla navržena právě Bayerová. V Bosně působila v Dolní Tuzle a Sarajevu, ale brzy na ní dolehly těžkosti způsobené místními poměry, podnebím i konflikty s místními úředníky a Bayerová se po roce místa sama vzdala "z rodinných a zdravotních důvodů".
Po jejím odchodu vypsala zemská vláda nový konkurs, jehož výsledkem bylo přidělení Bohuslavy Keckové do Mostaru, hlavního města Hercegoviny.

Zdroj: internet

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Myslím si,že první u nás,se jmenovala MUDr.Kecková.Ale,ani to nevím jistě.Ostatní nevím.:(

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3218
Zlatý quentos 1425
Zlatý mosoj 1387
Zlatý Drap 1208
Zlatý Kepler 945
Zlatý led 722
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.