FlAsh_7

Jak se fotí auta? Co se při tom doporučuje dodržovat?

Nejlepší odpověď
Edison

Především si něco konečně PŘEČÍST!!! A pak zkoušet a zkoušet.

Určitě se neobejdeš bez kvalitního polarizačního filtru, ať už pro posílení, nebo naopak potlačení reflexů. Osobně bych doporučoval krátké pevné ohnisko s vysokou světelností, které zajistí dobrý bokeh, dobré rozostření, nízkou, neb o naopak i větší hloubku ostrosti, s tím je potřeba hodně pracovat. Pevné ohnisko bude méně náchylné na geometrické vady, než zoom. Při nízkých hloubkách ostrosti pozor na aberaci. Rozhodně nejsou od věci řízené světelné podmínky – studio, světla, pozadí…

Mimochodem… vůbec bys měl začít studiem fotografie, geometrie, optiky, světla a jeho vlastností… Pak fotit, fotit a fotit.

Další odpovědi
led

Záleží od toho, čo chcete zvýrazniť.
Ak vaše auto má vyniknúť, postavte ho do popredia so správnym nasvietením, tak, aby nepodstatné pozadie, ale aj časti vášho auta sa skrývali v pološere, boli zatienené. V žiadnom prípade ho nestavajte len s jednou viditeľnou stranou, ale tak aby vytváralo plastiku napríklad s dominantnou maskou chladiča. Svetlá reflektorov, odrazy od auta, svietia kdesi za plece fotografa. Ak náhodou máte zapnutú aj smerovku, na točte kolesá v požadovanom smere.
Zaujímavé fotografie áut sú aj s pozadím krajiny. Nikdy nespoliehajte len na jeden záber, urobte ich viac s rôznymi nastaveniami kamery, svetiel, odstupov a smerov záberov. A z toho s istým odstupom času a nezaťaženou mysľou vyberajte. Možno nakoniec vyberiete ten, ktorý nešťastnou náhodou spravil váš pes, keď vám v papuli niesol fotoaparát.
PS.
Neverte, že reklamné fotky sú vždy robené s originálom pozadia, veľakrát je to fotomontáž a hranie sa s grafikou v počítači.

Bobek 2

Nějaké rady jsem našel tady: http://tipyjak­fotit.cz/jak-fotit-auta/ Krom obecných keců tam je podstatná jen rada používat polarizační filtr kvůli redukci odlesků. To, že si člověk má hlídat kompozici, rušivé věci v okolí, anebo vhodné světelné podmínky, platí pro jakékoliv focení, nejen pro auta.

U pohybujících se vozidel je třeba uvažovat o času závěrky i o hloubce ostrosti a o tom, zda pohyb vozidla sledovat pohybem objektivu – tedy přemýšlet o tom, co chcete mít na fotce ostré a co ne.

Jinak samozřejmě záleží i na tom, jaký účel ty fotky mají mít. Jestli to auto má být jen prostředkem k vytvoření nějakých superartových efektů, nebo jestli mají fotky ukázat, jak to auto technicky vypadá, nebo jestli ho má ukazovat v nějakých dopravních nebo uživatelských situacích, nebo jestli ho chcete nafotit do inzerátů k prodeji…

Kromě technicko-fotografických zásad je vhodné se zamyslet i nad tím, že mnoho lidí považuje své soukromé auto za velmi osobní věc, takže mohou být podrážděni, když jim ho někdo obchází s foťákem nebo když se někde objeví jejich poznávací značka, popřípadě když někdo publikuje fotku, ze které je vidět, kdy nebo kde s tím autem stáli, popřípadě mohou mít řidiči nebo majitelé vozidel obavu, že chcete dokumentovat nějaký jejich přestupek nebo je nějak pranýřovat. Protože tím, kdo nejčastěji fotí auta, jsou policajti a strážníci.

stařeček

Vidím, že jsou tu odborníci na foto automobilů a nemyslím to ironicky. Jen bych dodal, že u každé fotografie musí fotograf předem a přesně vědět, čeho vlastně chce dosáhnout, jaký je účel jeho práce a tomu pak musí přizpůsobil svou techniku fotografování.