Kelt

Jak se dostala oliva do české písně?

Určitě znáte lidovou píseň "Pod našima okny teče vodička, napoj mi má milá mého koníčka atd
V další sloce se zpívá : Pod našima okny roste oliva. Přitom oliva u nás neroste, roste v Řecku, a jiných jižních státech. Jak se dostala jižní rostlina do české písně? Ví to někdo? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Existuje oliva česká, takže není divu, že se dostala do lidových písní.

"V lidovém názvosloví je běžné přenášení názvu jedné rostliny na druhou, která se jí v něčem podobá, např. vůní květů nebo tvarem a barvou listů, jako je tomu i u olivy české, botanickým názvem hlošina obecná (Elaeagnus angustifolia)

Národní umělec Jaroslav Seifert o ní vypráví v knize Všechny krásy světa: „U našich vrátek roste rozložitý strom hlošiny. Málokdo ji však zná pod tímto jménem. Říká se jí oliva. Kvete koncem jara a vůně drobných žlutých kvítků patří k nejkrásnějším vůním našeho jara.

Již ve starších dobách bývala zvána oliva česká nebo oliva bílá, stříbrná či voňavá. Na její podobnost s olivou ukazuje i polský název oliwnik a německý Oleaster
.
V jihozápadních Čechách (na Přešticku) se rozumí olivou rozchodník nachový (Sedum purpureum), tučnolistá rostlina, plazící se po zemi, která snad připomínala svými léčivými účinky olivový olej, že se jí dostalo tohoto názvu. Chválí ji tam totiž slovy: Oliva, ta roste leckde na mezích a je dobrá na bolestě, ta je nejlepší na bolestě "

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=6619

Další odpovědi
Drap

Myslím, že na tom neni nic neznámého. Už v době vzniku písničky byl poměrně čilý cestovní ruch mezi Balkánem a naši zemí. Především šlechta často cestovala na léto do Itálie a okolních států. Kromě toho i řemeslníci za Rakousko-Uherska potom i pohyb státních úředníku.

dudu

Drape promiň, ale tentokrát plácáš blbosti.