lukasekhaha

Jak se dá spočítat šance v procentech, že třicetkrát po sobě padne pana nebo orel?

Prohrál jsem takhle pět tisíc korun v hospodě…

Nejlepší odpověď
aliendrone

No, to záleží na mnoha okolnostech, pokud ale budeš předpokládat skutečně náhodné vrhy (výsledky), tak šance, že padne jedna z možností je 1:2, tedy 0,5 ergo 50%. Šance, že se tak stane 2× po sobě je tudíž 0,5*0,5=0,25 >>> 1:4, tedy 25%. Třikrát po sobě 0,50,50,5=0,125, tedy 1:8 >>> 12,5% atd., atd. Když tento výpočet (násobení * 0,5) provedeš 30× po sobě, zjistíš, že tvá šance je:
0,00000000093­1322574615478515625 er­go
0,00000009313­22574615478515625% tedy cca jedna DESETIMILIÓNTINA procenta, bude ti jasné, že OBVYKLE jsou „vědomosti zdarma“ (v tomto případě ze školy) vcelku výhodné pořízení. I tak to za tu Masařku myslím stálo, nyní si to už budeš pamatovat, tedy PŘEDPOKLÁDÁM. ;) :D :D

Na druhou stranu je fakt, že si vzpomínám na to, že dosti podobným způsobem jsem také přišel o nějaké tintily (NAVZDORY tomu, že mi tento postup výpočtu byl znám, resp. PRÁVĚ PROTO), nicméně to nemělo nic společného s mojí (ne)znalostí matiky, nýbrž ŽIVOTNÍ PRAXE. Každopádně od té doby umím házet mincí tak, že mi padne to, co chci. (v životě MOC užitečné, věř mi!) Přesněji mnou žádaná z obou možností, tak dobrej jako Kepler zase nejsem. Ten totiž když chce, tak mu při hodem JAKOUKOLIV mincí v pohodě padne stojatý půlený kosočtverec, další důkaz jaký je to EROTOCHLÍVÁK! ;) :D :D

Aby tě prohra nemrzela, dám k lepšímu kde a jak se takové znalosti čerpají. V mém případě to byla basa, kde jsem kroutil 3 dny, protože jsem neměl „svjaz“ (spojení – přijel na inspekci sovětský generál a všechny gumy měly „hnědo u zádele“ a někdo to odskákat musel). Fakt, že jsem toho spojení NEMOHL dosáhnout ani ve snu, protože jsem obdržel špatné frekvence nikoho nezajímal (dnes by se politicky korektně řeklo „that is life“, po staru jde o „zákon padajícího trusu“) no a i v lochu se musíš něčím zabývat, chápeš?

Takže poučení zní > pokud budeš DÁVAT POZOR, můžeš se naučit leccos užitečného, co se ti v životě bude hodit. A je fuk, jestli ve škole nebo v báni a jak hned z první se ti dotyčná znalost jeví užitečná (to druhé VĚTŠINA lidí – včetně mě – neumí správně docenit). Nicméně protože tohle už vím (životní zkušenost), učím se DODNES (a vyplácí se to)! Nejsmutnější, doslova životní tragédi jsou typy lidí „já už vím všechno, mě nikdo nemusí poučovat“, ale díkybohu za ně, každá koruna díky nim dobrá, no ne? ;) :)

Stačí tedy „jen chtít“ a mít „oči otevřené“. A vo-vo-vo-votomtoje. ;) :)

Další odpovědi
orwell

Já si myslím (narozdíl od aliena), že příčina prohry uvedené částky byla mnohem prostší, a to chybný výklad slovíčka „NEBO“. Pochybuji, že se v hospodě řeší na pivním tácku faktoriály a různá rozdělení pravděpodobnosti. Tam se především chlastá, žvaní o sportu, babách atp. V tomto případě šlo o to nachytat tě „na hruškách.“
Když máš pouze dvě možnosti – dva jevy jako výsledek nějakého pokusu, ať ho opakuješ kolikrát chceš, tak vždycky nastane na 100% jeden NEBO druhý!
Jiná věc by byla, kdyby se tě někdo zeptal: „Jaká je pravděpodobnost v %, že 30 krát po sobě padne při 30 hodech mincí panna?“ eventuálně „Jaká je pravděpodobnost v %, že 30 krát po sobě padne při 30 hodech mincí orel?“
Spojka NEBO je v matematice zrádná a její chybný výklad bývá často fatální! To je třeba si dobře pamatovat.
A jinak, pokud bych se přidržel zadání příkladu, které jsem uvedl já, vyšlo by skutečně p = 0,530 což je přibližně 9,31^(-10), chceme-li to v %, tak 9,31^(-8).
Podobné úlohy (složitější) se řeší pomocí tzv. binomického rozdělení pravděpodobnosti.

Dochy

Jen do toho pánům ještě trochu šťournu. Pokud budeme uvažovat problém že ze 30 hodů padne 30× pana, nebo 30× orel, pak je to „jen“ 0.529 a ne 0.530.
(První hod určuje jen jestli nás budou zajímat panny nebo orli a pak máme těch 29 hodů které se musí trefit)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

Poučení z toho všeho: Pokud se chceš něco nového naučit, nech se zavřít 😉