Tom.Noddy

Jak se 200…300 let zpatky delaly mapy sveta, kdyz nebyly satelity apod.?

Odpovědi
Reuef

merenim polohy vuci hvezdam napriklad

arygnoc

je to jednoduché:

každý z nás (väčšinou) dokáže schematicky nakresliť svoje okolie, už to je mapa.
Keď sa pospája viac takýchto nákresov, vznikne nákres (mapa) väčšieho územia.
Je to mapa bez mierky, pretože každá diel tejto väčšej mapy je nakreslený v inom pomere.
Vedeckejšie mapy používali už Egypťania, ktorí využívali geometriu, konkrétne vlastnosti pravouhlých trojuholníkov.
Neskôr sa trojuholníky začali používať pri mapovaní (tzv. triangulácia), pomocou tzv. sférickej trigonometrie (zo známych dvoch bodov a dvoch uhlov je možné určiť bod tretí), ktorá sa mimochodom používa dodnes (to sú ti srandovní chlapi, čo behajú s tyčami po svete a druhí na nich čumia takým srandovným ďalekohľadom.
Takže i dnes nielen satelity slúžia a mapovanie.