bolak

Jak rychlý bejvá nástup doby ledový?

Jsou to tisíce let, stovky, desítky? Děje se to postupně, třeba každej rok o nějakou tu desetinu stupně, a nebo to přijde nečekaně?

Nejlepší odpověď
MK44

Příčiny ledových dob nejsou dostatečně známy. Země zřejmě neustále prochází fázemi změny teploty o různém rozsahu a době trvání – od tzv. malých dob ledových po dlouhá období v řádu desítek tisíc let. Čím byla která způsobena, zda se týkala planety jako celku nebo jen části se v podstatě neví. Uvažuje se, že na dobách ledových se mj. podílí –

  • cykly, v nichž se mění tvar oběžné dráhy Země kolem Slunce anebo sklon zemské osy,
  • složení atmosféry (obsah skleníkových plynů)
  • rozložení kontinentů a horstev (a tedy mořské proudy a cirkulace vzduchu)
  • cykly ve výkonu Slunce, popř. průchod Země nebo celé Sluneční soustavy nějakými vesmírnými prašnými mračny.

Ani rychlost nástupu změny není jednoznačná. Nicméně k zamrznutí východní Sibiře zjevně došlo zatraceně rychle. Těla mamutů, vykopaná z permafrostu, mají zachované maso a zbytky letní stravy v žaludcích. To naznačuje, že zvířata umrzla nečekaně v teplém období roku a jejich těla se od té doby nerozložila, zůstala konzervována po několik tisíc let.
Je možné, že k této události došlo v souvislosti s tím, že se v Sev.Americe vylilo velké jezero do atlantického oceánu a to změnilo mořské prodění. V důsledku došlo k odklonění golfského proudu k Evropě a obrácení pohybu vod v Sev. ledovém oceánu. Tedy šlo o jedinečnou událost a ne o periodický jev.

V případě celoplanetárních opakovaných ledových dob se snad dá předpokládat, že nástup doby ledové býval natolik pomalý, že se mu mnohé živočišné druhy dokázaly přizpůsobit a nevyhynuly. Jejich potomci jsou tady.

Další odpovědi
annas

http://hvezdar­nadbenesov.unas­.cz/pocasi.htm

„Doba ledová“ – " Sekce meteorologie a klimatologie AK Dolní Benešov "

„Je nepochybné, že klima které vládne u nás nyní se v minulosti několikrát výrazně měnilo. Jedním z nejzajímavějších výkyvů klimatu je tvz. nástup ledových dob
První doba ledová nastala již asi před 1 500 000 lety a střídavý postup a ústup ledovcového příkrovu je od té doby významným jevem planetárního klimatu. Od té doby nastaly ještě nejméně čtyři doby ledové, které se v intervalech cca 90 000 let střídaly s oteplením tvz. dobou meziledovou.“

Dále článek pokračuje o době meziledové , oteplování atd.

" Někteří vědci jsou toho názoru, že oteplování bude pokračovat a klima Země se bude blížit teplotám, které byly v prvohorách. Jiní jsou naopak názoru, že oteplování nenávratně skončilo a Země stojí na prahu nástupu nové doby ledové."

Závěr
" Pokusíme-li se o předpověď dlouhodobého klimatu alespoň podle periodického střídání ledových a meziledových dob za poslední 1 milión roků, pak jsme právě v období, kdy končí meziledová doba a v průběhu 2 000 až 5 000 let by se měl uplatnit nástup příznaků doby ledové, podobně jako výše zmiňované období v 15. a 17 století. Rozdíl bude pouze v tom, že tato období budou stále delší a budou převládat nad stále kratšími teplejšími obdobími. Za přibližně 10 000 let by pak měla zcela zaujmout vládu nová doba ledová trvající cca 60 – 70 tisíc let s pokrytím podstatné části Evropy ledovcem silným až několik km."

Drap

Postupně a většinou velmi pozvolna.

Agneta

Pokud vím, a já přece vím, nebo kdo jiný to má vědět, když né já, že ta předminulá doba ledová vznikla během 40 let. A to tak, že jaro přichází později, a zima dříve, tedy jako třeba na Islandu v porovnání s námi. Stačí?:DDD
Doplňuji:
Rychlý nástup doby ledové nastal vždy rychlou změnou váhy na zemském povrchu – vylitím nějakého jezera v řádu miliónů kubických kilometrů – a tím pádem k rozhýbání zemské osy. Viz-vznik Středozemního moře, a to několikrát.