Avatar uživatele
Zlatý

Jak rychlý bejvá nástup doby ledový?

Jsou to tisíce let, stovky, desítky? Děje se to postupně, třeba každej rok o nějakou tu desetinu stupně, a nebo to přijde nečekaně?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Příčiny ledových dob nejsou dostatečně známy. Země zřejmě neustále prochází fázemi změny teploty o různém rozsahu a době trvání - od tzv. malých dob ledových po dlouhá období v řádu desítek tisíc let. Čím byla která způsobena, zda se týkala planety jako celku nebo jen části se v podstatě neví. Uvažuje se, že na dobách ledových se mj. podílí -
- cykly, v nichž se mění tvar oběžné dráhy Země kolem Slunce anebo sklon zemské osy,
- složení atmosféry (obsah skleníkových plynů)
- rozložení kontinentů a horstev (a tedy mořské proudy a cirkulace vzduchu)
- cykly ve výkonu Slunce, popř. průchod Země nebo celé Sluneční soustavy nějakými vesmírnými prašnými mračny.

Ani rychlost nástupu změny není jednoznačná. Nicméně k zamrznutí východní Sibiře zjevně došlo zatraceně rychle. Těla mamutů, vykopaná z permafrostu, mají zachované maso a zbytky letní stravy v žaludcích. To naznačuje, že zvířata umrzla nečekaně v teplém období roku a jejich těla se od té doby nerozložila, zůstala konzervována po několik tisíc let.
Je možné, že k této události došlo v souvislosti s tím, že se v Sev.Americe vylilo velké jezero do atlantického oceánu a to změnilo mořské prodění. V důsledku došlo k odklonění golfského proudu k Evropě a obrácení pohybu vod v Sev. ledovém oceánu. Tedy šlo o jedinečnou událost a ne o periodický jev.

V případě celoplanetárních opakovaných ledových dob se snad dá předpokládat, že nástup doby ledové býval natolik pomalý, že se mu mnohé živočišné druhy dokázaly přizpůsobit a nevyhynuly. Jejich potomci jsou tady.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

http://hvezdarnadbenesov.unas. cz/…

"Doba ledová" - " Sekce meteorologie a klimatologie AK Dolní Benešov "

"Je nepochybné, že klima které vládne u nás nyní se v minulosti několikrát výrazně měnilo. Jedním z nejzajímavějších výkyvů klimatu je tvz. nástup ledových dob
První doba ledová nastala již asi před 1 500 000 lety a střídavý postup a ústup ledovcového příkrovu je od té doby významným jevem planetárního klimatu. Od té doby nastaly ještě nejméně čtyři doby ledové, které se v intervalech cca 90 000 let střídaly s oteplením tvz. dobou meziledovou."

Dále článek pokračuje o době meziledové , oteplování atd.

" Někteří vědci jsou toho názoru, že oteplování bude pokračovat a klima Země se bude blížit teplotám, které byly v prvohorách. Jiní jsou naopak názoru, že oteplování nenávratně skončilo a Země stojí na prahu nástupu nové doby ledové."

Závěr
" Pokusíme-li se o předpověď dlouhodobého klimatu alespoň podle periodického střídání ledových a meziledových dob za poslední 1 milión roků, pak jsme právě v období, kdy končí meziledová doba a v průběhu 2 000 až 5 000 let by se měl uplatnit nástup příznaků doby ledové, podobně jako výše zmiňované období v 15. a 17 století. Rozdíl bude pouze v tom, že tato období budou stále delší a budou převládat nad stále kratšími teplejšími obdobími. Za přibližně 10 000 let by pak měla zcela zaujmout vládu nová doba ledová trvající cca 60 - 70 tisíc let s pokrytím podstatné části Evropy ledovcem silným až několik km."


Avatar uživatele
Zlatý

Postupně a většinou velmi pozvolna.


Avatar uživatele
Stříbrný

Pokud vím, a já přece vím, nebo kdo jiný to má vědět, když né já, že ta předminulá doba ledová vznikla během 40 let. A to tak, že jaro přichází později, a zima dříve, tedy jako třeba na Islandu v porovnání s námi. Stačí?:DDD
Doplňuji:
Rychlý nástup doby ledové nastal vždy rychlou změnou váhy na zemském povrchu - vylitím nějakého jezera v řádu miliónů kubických kilometrů - a tím pádem k rozhýbání zemské osy. Viz-vznik Středozemního moře, a to několikrát.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3282
Zlatý quentos 1444
Zlatý mosoj 1404
Zlatý Drap 1263
Zlatý Kepler 1023
Zlatý led 742
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 680
Zlatý Lamalam 664
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.