Hufnágl

Jak, respektive čím, vyčistit litinový kotlík od povlaku rzi?

Na podzim minulého roku jsem zapůjčil kotlík, dnes byl mi vrácen, ale po odejmutí víka na mne koukal povlak rzi. Dá se to nějak vyčistit?

Keplere, bude stačit NaHCO3 nebo se mám poohlédnout po Na2CO3?
==
aliendrone, nejedná se o pánev, ale o kotlík (na třech nožkách). Ocelové kartáče mám, ale myslím, že se litina nemá takto čistit, ale pro začátek použiji chemii a potom ten brutus od tebe. … a máš pravdu, když chceš o něco přijít, tak to pujč.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Keplerova rada je dost brutus, každopádně bych pokud to je možné dal přednost mechanickému čistění – odrbat (písek, drátěnka). Na kyselinu by to muselo být fakt bestiálně zrezlé a jeden na tom přeci nenechá pazoury, že? Nástavec/ce do vrtačky (kartáče OCELOVÉ) nemáš? Ty HODNĚ ulehčí práci.

Každopádně odrezení je jen první část postupu, následně musíš „vydřená místa“ (v případě kys. lázně CELOU pánev potřít běžným kuchyňským rostlinným olejem – řepka, slunečnice, oliva, soja apod., hlavně ne živočišným, natož minerálním strojním!) a do rozpálené trouby na 200°C to dej na 30–60min zapéct. Vrstva oleje by měla být tenká, prst namáčej v oleji a nanášej prstem na povrch litiny s tím, že olej důkladně rozpatláš po ploše tak, aby NESTÉKAL! Když ho dáš hodně, není to v principu chyba, ale jednak tím prodloužíš dobu zapékání, druhak pánev bude „lepit“ a může být i smrádek + bordel v troubě také bude větší (přebytečný z kotlíku okape]). Rozpatlávej důkladně, aby olej co nejlépe „vsákl“ do povrchové struktury (natlačil ho do nerovností).

Tím dosáhneš (obnovíš) původně šedočerný povrch litiny a pochopitelně i zvýšíš odolnost proti korozi. Jinak by pánev pořád rezla. Tenhle postup bys měl na litinové nádobí praktikovat čas od času tak jako tak, nejpozději v okamžiku, když se po mech. poškození, obvykle omlácení či brutus drhnutí) začne objevovat rez. V případě malé plochy lze takto „opravit“ i jen lokálně (potřeš olejem jen vydrbaný/vydřený povrch kotlíku/pánve/pe­káče).

A nádobí bude jako nové, jinak blahopřeji k prověření platnosti pravidla: „Co nechceš, to půjč!“ a k pochopení, že všechny ty keramiky, teflony, titany a vůbec kdeco jsou v porovnání s litinou prostě nanicoidní. :)

Další odpovědi
Kepler

Jistě, že dá. Litina nepodléhá až tak moc hloubkové korozi, takže stačí aplikovat třeba i zředěný roztok HCl, který je k dostání v drogeriích. Případně tomu pomoci umělohmotným kartáčem. Na závěr opláchnout neutralizačním roztokem sody a vodou.

mosoj

Na rez byla vždy nejlepší H3PO4 ( kyselina fosforečná). Nedělej s tím ciráty a použij Coca Colu. V kotlíku ji ohřej a použij drátěnku na nádobí, nebo něco jemnějšího ( prášek na nádobí a pod.) Po vyčištění další ochrana nemá cenu, vytvoří se sama při čištění.

Hufnágl

mosoj
Tak ti nevím. Coca Cole se přisuzují zázračné vlastnosti, ale zkusit to můžu, ale ta ochrana rostlinným olejem by asi prospěla.

mosoj

Kyselina fosforečná nejenže rozpouští rez, ale povrch železa i pasivuje (chrání proti korozi).
Což o HCl ( kys. solná) určitě neplatí!!!!!
Nicméně ve varné části ti stejně nic nevydrží. Pro dlouhé skladovaní ho halt vytři jedlým olejem.
Prostě v Coca Cole ta kys. fosforečná je. Žádné zázraky nehledej.