Kajbl

Jak psát odvčera/od včera/od včerejška

Často se potýkám s hovorovou češtinou, kde po předložce následuje příslovce. Rád bych se ale zeptal, jak je to spisovně správně, například u slova včera a zítra. Viz příklady a moje názory níže.

„Už od včera to nefunguje“ – myslím, že toto je hovorově správně, ale v psaném projevu například, je to nespisovné
„Už odvčera to nefunguje“ – tohle jsem našel ve slovníku, ale nejde mi to přes oči, za mě špatně
„Už od včerejška to nefunguje“ – myslím, že toto spisovně správně

Zkoušel jsem to porovnat se slovem zítra.
„Od zítra to nebude fungovat“ – myslím, že toto je hovorově správně, ale v psaném projevu například, je to nespisovné
„Odzítra to nebude fungovat“ – myslím, že toto je špatně
„Od zítřka to nebude fungovat“ – myslím, že toto spisovně správně

Odpovědi
orwell

Ztotožňuji se s tvým názorem. I já bych napsal:
1/ „Už od včerejška to nefunguje.“
2/ „Od zítřka to nebude fungovat.“

Lukáš Rusek

Správně se píše „od včerejška“ a „od zítřka“. Varianty jako „od včera“ a „od zítra“ jsou běžné v hovorové češtině, ale v psaném projevu jsou považovány za nespisovné. Pokud chcete použít zkrácenou verzi, můžete použít „od včerej“ a „od zítř“ (bez „ka“ na konci).

Pepa25

Aby se to psalo dohromadu, muselo by jít o příslovečné spřežky (viz odkaz), takové příklady jsou třeba odmala (to lze i od mala) nebo odedávna. Sami jazkovědci píšou, že „hranice chápání určitého výrazu jako spřežky však není ve všech případech jasná, často dochází ke kolísání, a nezřídka proto vedle sebe existují jak podoby psané zvlášť, tak dohromady a jejich význam je totožný (na příklad –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ například). Zda jde o spřežku, si můžeme u mnoha výrazů ověřit ve SSČ nebo v PČP. Pokud hledaný výraz nenalezneme ani v jedné příručce, jde většinou o dvě samostatná slova, a proto je píšeme zvlášť.“
Osobně spíš preferuju oddělená slova (kde jsou možné obě varianty) a dohromady to píšu jen pokud cítím, že by to trhalo uši …

Zdroj: https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=130&­dotaz=p%C5%99%­C3%ADslove%C4%8Dn%C3­%A9%20sp%C5%99e%C5%BE­ky

Kajbl

Diky za odpovedi panove.

K psani dohromady “odvčera”, což mi mimochodem vůbec nesedí jsem našel práve na https://ssjc.uj­c.cas.cz/sear­ch.php?heslo=od­včera&sti=49593­&where=full_tex­t&hsubstr=no
To me trochu zmatlo. Ze by se opravdu dalo psat i toto dohromady?