paul1

Jak prožíváte vývoj techniky a technologií?

V poslední době došlo k obrovskému zrychlení vývoje technologií. Jen za mého života přišla televize, počítače, internet, mobily, možnost přenosu zvuku i obrazu při telefonování, lety na měsíc, i do větších vzdáleností, přenosy z vesmíru a mnoho dalších událostí. Říká se, že za jednu generaci, t.j. 35–40 let se úroveň dostupných technologií zdvojnásobí. Za zlom v této oblasti se považuje období po roku 1850.

https://cs.wi­kibooks.org/wi­ki/V%C3%BDvoj_lid­stva

Nejlepší odpověď
aliendrone

No, už ne tak silně jako kdysi, když jsem byl mladší. Dnes mi přijde úsměvný text (jinak pěkné optimistické písně) https://www.y­outube.com/wat­ch?v=jnwZo2bU­jAU „vyřiďte na Měsíci, že přijdeme BRZY za Vámi“. LOLík! ;) :)

Býval jsem tzv. „hi-tech hošík“, MUSEL jsem mít kdejakou blbost. Když ostatní šoupali logaritmickým pravítkem, tak já měl kalkulačku. Když už „normální“ kalkulačky přestaly být něco úžasného, tak já měl PROGRAMOVATELNOU Texas instruments 58, pak to šlo na 8bitové počítače, posléze 16tibity (tenkrát byla platforma Intel XT/AT naprostej loser v porovnání s Commodore Amiga či Atari, ty frčely na Motorolách, dej jim pánůh věčnou slávu) a tak vůbec. První mobil velkosti maďarského klikotoče (všem pamětníkům známého mono kazetáku prodávaného v Priorech za totáče), který jsem si pořídil, byl na síti NMT (provozoval Eurotel) a předčíslí 601 (platil jsem 30Kč/min a to i PŘÍCHOZÍ hovory a to se ještě Errortel dušoval, jak moc se sdírá z kůže!), ale byl jsem KING. ;) :)

Jenže to byla doba, kdy technika primárně sloužila člověku a jeho potřebám. Vzpomínám na to, když jsem achal nad bezkontaktním zapalováním a stříkačkou Fordu Sierra. Dnes se při pohledu na soudobé motory mi chce spíše plakat. Stejně tak mobily. Ano, JSOU v mnoha ohledech lepší, ale s každým krokem vpřed přináší 2 kroky STRANOU, ne-l rovnou VZAD. I ten CELÝ ŽIVOT očekávany ITER je vlastně jen jedno velké zklamání. (Čína dokonce od projektu odstoupila a soustředila se na vlastní řešení, nedivím se).

Jasně, vím že za to nemohou vědci a inženýři, je to vina panujícího úpadkového socioekonomického systému. Ale nediv se, že nejásám nad vymožeností obličejové rekognice (telefon můj xich rozpozná a automaticky se sám odemkne – žádné tahy po dispeji nebo vyťukávání PINů), když vím, že jsem tím legálně umožnil použít můj xicht PROTI MNĚ. „Obžalovaný, vaši přítomnost na nelegálních kohoutích zápasech jednoznačně dokazuje záznam bezpečnostních kamer, kdy váš obličej byl rozpoznán blablabla…“ O možnostech ZÁMĚRNÉHO ZNEUŽITÍ nemluvě. :(

Takže dnes již tolik „modernizaci“ neprožívám a jsem dokonce spíše KONZERVATIVNÍ. Nemusím mít hned všechno za každou cenu jako první či mezi prvními. HODNĚ se vyplácí chvíli počkat, až prvotní mouchy (o vyložených lapsech nemluvě) vyžerou nadšenci, jakým jsem býval i já. ;) :)

Další odpovědi
Drap

Stejně jako každý jiný. Snažím se přizpůsobit.

Kazatel

Jako chápu co tím myslíš, ale musím podotknout, tak na měsíc se již 50 let nelétá 😉.

Jinak je to obdivuhodné kam se za jeden lidský život svět ve vědění i techniky nás obklopující posunul. Nezbývá než se přizpůsobit.

Disraeli

O technologický vývoj se docela zajímám, fascinuje mě. Televize a zastaralé šunty ;) už ani ne, ale spíš ty potenciální možnosti, které příjdou, či mohou přijít. Věda i částečně (prozatím) sci-fi.

V odkazu máš ale celkový vývoj splečnosti a civilizace – nikoli technologický. Tamten spadá hlavně pod antropologii, sociologii (+ ekonomii, politologii,…). Nespojoval (nepodmiňoval) bych technologický vývoj s úrovněm a stavem civilizace. To je i problém dneška – že společnost je technologicky, ale i ekonomicky vyspělá, ale hůř je na tom mravně, politicky, právně (dle spravedlnosti a efektivity/jed­noduchosti). Západ je v mírném (ale zvyšujícím se) úpadku – mravy/morálka, psychika, fyzička, celkově zdraví, hodnoty, vztahy. Duchovní stranka a lidskost je v ******. Technologicky vespělá a bohatá společnost, která je ovšem vulgární a potýká se s různými (vážnými) problémy, není tak docela vyspšlá. Starý Řím a další byly v jejich úpadku taky de facto v jejich technologickém vrcholu… nakonec upadly/zmizely i ty technologie (po pádu společnosti – přes mravy, zákony/kriminalitu až po celý stát/říši, jeho rozklad).

Filip84

Tak, třeba, počítač je docela stará věc, akorát měl výpočetní výkon pěti kuličkových počítadel a musely ho ovládat dvě výpočetní báby. Přenos obrazu, telekinetaskopie, obrazový gramofon, to už je poměrně nová věc, a ano, vyrobit „obrazový gramofon“ a televisor v jednom, jehož puštění nebude životu nebezpečno, a ano, bude na něm vidět něco jiného než světlé a tmavé fleky, to už nemá ani sto roků.

Jednoduše: všecko má své výhody a nevýhody. Méně bystří jsou na televisích, placatých přístrojích, hrách atp., závislí, vysoce postavení to zneužívají k propagandě a vymývání mozků. Nebýt toho, tak jsou to výborní pomocníci, ale takhle bych děl, že kdyby všecky nebyly, že by nám bylo lépe.

Zdejší MaŠíBl by kladl své blbé dotazy na dvorku za domem, a celkově by, asi, všem bylo lépe.

Ametyst

Technologie jsou fascinující. Je ovšem špatné, když do nich ideologové strkají nos. Jako se to stalo např. u emisních limitů Euro, které nebylo technicky možné splnit. Nebo se levné zdroje energie ideologicky označí za škodlivé, aby se prosadily nesmysly typu “Poručíme větru, dešti”. Momentálně vítězí tupá sebezničující ideologie, a dostupné technologie zahodíme do kanálu. Vývoj vypadá tak, že technologie budou jen šmírovací a sledovací, zatímco ty, co vznikly postupným vývojem, jako technologické výroby produktů a energií, už nemají být dostupné pro každého.

elkon

Nijak zvlášť se tím nezabývám. Pokud se vyskytne něco pro mě důležitého, nebo využitelného, tak se podle toho zařídím. Ale jak se říká „vodvázanej z toho nejsem“. Beru to jak je to.

Rokio

Je to jedním slovem skvělé. A to vše máme díky vědcům.

Jura Jurax

Technologie jsou fascinující.
Ovšem nesmí se do nich plést všelicí magorní aktivisté, pfilozófové a už vůbec ne politici.

Disraeli

Jinak takhle blbě zjednodušený vývoj lidstva jsem viděl jen párkrát. Nejen, že letopočty/epochy jsou mírně blbě, ale hlavně i ten popis…

paul1

Nic není bez chyby. Mě se tam to zjednodušení líbí, je to přehledné.

Filip84

paul1: Ano, a protože si realitu selektivně upravuješ, aby se Ti „vešla do škatulky“, tak proto pak nahlížíš na určitá fakta ryze subjektivně.

paul1

Málo mne znáš. Ty zase dáváš provokatérské otázky, ale na to ti už neskočím.

Disraeli

Jistě, ale místy chybné/zavádějící.