milo_wade

Jak připevnit pískovcové kvádry ke zdi ze ztraceného bednění?

U zahrady rodinného domu, byla velmi stará zeď z pískovcových kvádrů. Jelikož zahrada je nad úrovní komunikace, zeď sloužila v podstatě jako opěrná a postupem času se začala vyvalovat. Pískovcovou zeď jsme tedy rozebrali, ubrali kus svahu, vykopali základy a postavili o něco dál zeď ze ztraceného bednění jako opěrnou. Bohužel musíme před ní vyskládat ty pískovcové kvádry zpět kvůli památkářům. Neví někdo jak takový pískovec připevnit a případně čím pak vyspárovat?

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… dycinky (dokud nebyly lepidla) se toto a vše ostatní lepilo (a někteří jako já stále lepí) na cement …
… použil bych „cementovej štuk“, tj. smíchat cement s prosátým pískem, aby nebyla spotřeba cementu a písek prosátý, aby nevadily kamínky a normálně vyzdil/přilepil před ztracený bednění …
… vše bude ze stejného materiálu >>> cement,písek, kamenivo, kamení, takže spolu bude dobře spolupracovat …
… je možné, pro dobrou vaznost a lepší zpracovatelnost přidat vápno …

… nejlacinější je domácí výroba, přestože se to dá koupit pod názvem „cementový potěr“ nejmenší zrnitost …

… vycházím z údajů uvedených v dotazu: jestliže to před tím byla opěrná zeď, nebudou to žádný kamínky ani obklad (viz váha v diskuzi) … takže podle mého mínění lze z toho „přilepit“ zeď ze starých kvádrů ke stávající, ty „kvádříky“ to v pohodě zvládnou, kor když na ně nebude už boční tlak … souhlasím s orestezem, že by nebylo na škodu propojit obě zdi roxorem v ložné spáře, ale asi bych spíše volil dvě samostatné zdi vedle sebe z důvodu různého sedání … vytlačenou maltu upravím spárovačkou … stejně to časem zaroste mechem …

Další odpovědi
cukrar

Málo informací.
Jak velké jsou kameny, do jaké výšky musí být postaveny. délka stěny.
Od toho se bude vyvíjet postup, třeba i pomocná konstrukce pro upevnění kvádrů.
Opravdu tam musí být tak velké kameny?

Drap

Existuje celá řada lepidel na lepení kamenných obkladů. Nejlépe se informovat v některých větších stavebninách. Lepidla se liší i podle použitého kamene. V každém případě bych volil pro exteriér flexibilní, mrazuvzdorné lepidlo. Obdobně lze zakoupit i spárovací hmoty pro kámen.

orestez

Bych to udělal ze silného 15 cm polystyrenu. Z jedné desky nařezat 3 nestejné díly a z nich vybrousit oblý tvar. Přilepit na ztr bednění, vytvořit pevnou vrstvu. Namíchat řídkou maltu a nanést lžící nebo štětkou. A je hotovo.

milo_wade

https://i.imgur­.com/PAz74Nv.jpg
https://i.imgur­.com/pPjEzbC.jpg

orestez

Takový škaredý kameny? Vůbec bych je tam nedával. To ztracené bednění mělo být z pohledovek, čelní strana je štípaná a vypadalo by to líp. Tyhle balvany by chtělo nařezat velkou pilou na pásy.

Mc Merkurion

… když se pěkně srovnaj, bude to i hezký …

milo_wade

Délka zdi je 10 metrů, výška průměrně 2 metry. Kameny musí být tak velké, musí to vypadat v podstatě stejně jako předtím, abychom neměli problém s památkáři. Přidám k otázce nějaké fotky.

orestez

To je ztracená investice. Levnější bude zaplatit případnou pokutu, než dělat tohle.

Mc Merkurion

… pokuta může bejt opakovaná …
… je vidět, koho památkáři a kvůli čemu buzerujou, jen aby vykázali činnost, ale skutečný památky chátraj a na majitele (dost často stát) jsou krátký …

orestez

Podívejte, ty podpěrné roxsory by mohly být ve spárách. Jo, navrtat do ztraceného bednění, na to položit další šár a šířka oceli by zároveň tvořila šířku spáry. Škoda že schází obrázek. Třeba té hromady kamení.

orestez

Žádné lepidlo nekupujte, víte, jaká by to byla spotřeba? Znáte přece dlažbu, která je sice přilepena mrazuvzdorným lepidlem a přesto se utrhne, protože vznikající páry pod tím mají obrovský tlak, protože vlhkost musí někam odcházet.

orestez

Lepidlo na pískovec je zbytečný. To by se styčné plochy musely pořádně propenetrovat. Ale i tak by časem došlo k uvolnění. MC, ano, ale zkus prosít bratčický písek. To je námaha navíc a ta zrnitost ničemu nepomůže. Spíš bych ty kvádry navalil na roxory. Spárovací hmoty prodávají v hmotnosti kolem 20 kilo a jsou různé odstíny. S tím bych si hlavu nelámal. Na to stačí obarvená malta. Zbylým kamenivem nebo maltu dobarvit spárovací hmotou.

Udělá se spárovačka z plechu o šíři cca půl centimetru, malta se nabere na ocelové hladítko, přiloží ke spáře a zatlačuje spárovačkou. Jinak ta stojí kolem 80 korun.
Jestli je možné skládat kvádry schodovitě, jestli to projde, tak není nutné kupovat drahá lepidla, která stejně popraskají už po 3. letech vlivem vody a mrazu. Jestli je tak dlouhý vrták na beton, tak bych to provrtal a držela by to ocel, roxory. Třeba 8 až 12 mm, 1 stojí přes 40 korun, 3 metry. To mají v Bauhausu hned vpředu v drive u pokladen.
Zbyly by jen dírky, které by si přišel památkář prohlédnout a řekl ok.

Mc Merkurion

… u nás máme obyčejný písky …

orestez

Kopaný, ten by šel.

Mc Merkurion

… když budu zdít na maltu kámen i okrasný cihly, vždy hned po uložení a na konci práce urovnám spáry origoš spárovačkou (taková lžíce na spáry: https://www.techla­mont-professional.cz/spa­rovani-cihel-a-kamene/ ) a nemusím tam nic potom tlačit, a lépe se to i spojí …

milo_wade

Příspěvek smazán administrátorem.

Drap

V takovém případě bych ty kvádry vyzdil na cementovou maltu těsně k té zdi. Při takové váze by byl problém i lepit a manipulovat s tím.