Petr__

Jak přežít ve vesmíru bez skafandru?

Jak přežít v kosmu aspoň pár vteřin?

Nejlepší odpověď
mosoj

Pár sekud to přežije.

Pokud by si kosmonaut sundal skafandr ve vesmírném prostoru, během 15–20 sekund by ztratil vědomí v důsledku prudkého poklesu tlaku. Vnitřní tlak lidského těla není dostatečný, aby kosmonaut vybuchnul, avšak přítomnost plynů by mohla vážně poškodit jeho vnitřní orgány. Prudká expanze by mu zřejmě poškodila plíce, čemuž by se však dalo zabránit vydechnutím před sundáním skafandru. V krevním řečišti by se nejspíše objevily bublinky vzduchu, podobně jako když se potápěč vynoří příliš rychle. Pokud by byl kosmonaut vystaven vakuu po dobu kratší než tři až čtyři minuty, nejspíš by mohl být úspěšně resuscitován. Delší expozice vzduchoprázdnu by však téměř nevyhnutelně skončila smrtí a postupným zmrznutím.

Další odpovědi
Emefej

Pár sekund určitě přežije. Kromě tech lahůdek, které popisuje mosoj, by mu také při delším pobytu hrozilo kosmické záření a mikrometeority.

Vzpomínám si na jeden starý dokument o rekordním seskoku padákem z balonu. Skokanovi se při opouštění gondoly poškodila rukavice, přežil, ale po přistání měl ruku asi dvakrát větší a úplně černou. A to nebyl ve vesmíru, jednalo se o seskok z „pouhých“ cca 30 km.

Shef

nijak,vakuum by tě na místě okamžitě zmrazilo a zabilo,takže bez skafandru ani rana :)

lexx

pokud mu to myslí politicky tak může

Drap

Do prvního nádechu celkem snadno.