Lul

Jak poznat doplněk?

Velice prosím o radu, jak poznat ve větě doplněk, prošla jsem několik definicí, našla nějaké poznámky o tom, že je většinou uvozen výrazy typu jako, jakožto, coby atp. avšak nikdy si nejsem zcela jista.

Nejlepší odpověď
annas

Příklady:

.Vyučil se truhlářem. (podstatné jméno)
. Přinesl tričko špinavé. (přídavné jméno)
. Dívky přišly samy. (zájmeno)
. Dorazil do cíle druhý. (číslovka)
Strachujíc se o svůj život utekla pryč. (přechodník)

Např. On truhlářem, vyučil se truhlářem, Dívky samy, přišly samy atd. -
Přechodník je vždy doplňkem.

Doplněk je větný člen, který se vztahuje ke dvěma větným členům., je závislý na slovesu a zároveň na podstatném jménu (případně zájmenu nebo nevyjádřeném podmětu).

Vyjadřuje vlastnost, kterou má podstatné jméno nebo kterou během určitého děje nabylo. Většinou se objevuje po slovesech smyslového vnímání.

Nejčastěji je vyjádřen podstatným jménem, přídavným jménem, zájmenem, číslovkou nebo přechodníkem, jak je vidět z příkladů. Zkuste si určit další přechodníky z uvedených příkladů Spojky mohou, ale nemusí být. Samozřejmé jsou pak ve vět doplňkové.

Na dálku se špatně vysvětluje, zkuste se zeptat ve škole, když nerozumíte.

Zase se možná někomu nebudou dotaz a odpověď líbit, jsem zvědavá, zda se dočkají rána.
Odpovídat na jazykové dotazy je zde podle několika uživatelů zakázané.:-))