david kavka

Poradíte s použitím přechodníku?

Mám takový problém, píšu sloh do školy, který sice není na známky, ale čteme ho před celou třídou, a mám problém s jednou větou, konkrétně s použitím přechodníku ( nebo zpřídavnělého přechodníku) … „že onen záhadný zápach jest sirovodíkem, vzniknuvším rozkladem nafty“.......­.....nevím, jestli je tvar vzniknuvším správným, neví to někdo z vás?

Nejlepší odpověď
quentos

Správně vytvořený sice je, ale lze nahradit přesnějším (a jednodušším) adjektivem „vzniklým“.
(Nejde to vždy, ale u tohoto slovesa ano.)

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=432

Další odpovědi
annas

Použil jste verbální adjektivum, které je správně utvořené, nahrazuje případnou VV …sirovodíkem, který vznikl …

Jenže tento tvar je archaický, který byl vytvořený uměle, takže má charakter knižn, zastaralý. Stejně tak váš tvar slovesa „jest“ je knižní.

Proto bych použila buď vedejší větu, nebo neutrální přídavné jméno vzniklý.

--
Je rozdíl mezi použitím přechodníku a zpřídavnělého přechodníku. Slovesný přechodník se používá jen tehdy, mají-li děje společný podmět,

talka

Řekla bych, že ano.

Emefej

Máš to dobře, ale celé to působí strojeně. Pokud tohle není tvůj obvyklý styl vyjadřování, nepoužívej ho ani ve slohové práci.