Avatar uživatele
autacek

Jak otočit chod koupelnového ventilátoru, aby tento nevyháněl vzduch z místnosti, ale naopak přiváděl vzduch čerstvý?

(fyzicky otočit kvůli úchytům a krycí mřížce nelze)

Zajímavá 0 před 2370 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
led

Letci tomu reverznému chodu hovorili „otočiť lopatky“. Ak je motor konštrukčne daný k otáčaniu sa jedným smerom pri napájaní striedavým prúdom jedine otočením jeho lopatiek môžte dosiahnú spätný vztlak. Ale toto bežný komerčný ventilátor neumožňuje.
Dvojsmerné otáčanie elektromotora je možné pomocou polarizovania jednosmerného prúdu, ale aj samotný motor musí byť na stejnosmerný napätie

Jediná možnosť je výmena ventilátora za iný ventilátor s obrátenými lopatkami

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?mosoj Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Jiří Bohumil

Přepojením přívodu (tak jak píše Kepler) to nejde! Motorek tohoto ventilátorku je konstruován pouze pro jeden směr otáčení. Jediná možnost je nějaká úprava úchytů a mřížky a jeho fyzické otočení. Nebo případně výměnu (případně vyrobení) vrtule za vrtuli s obrácenými listy. Výroba je možná klasicky, případně je možno i třeba na 3D-tiskárně, pokud je někde k mání a někdo s ní umí.
Jinak mi rovněž není jasný důvod nasávání vnějšího vzduchu do koupelny.
Jaksi to postrádá logiku. Ale asi pro to nějaký důvod máš.:-)

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Jsem úplné elektrikářské pako a asi napíšu blbost, ale nedal by se směr otáčení změnit prohozením nuláku a fáze? Vím, že to jde u třífázového elektromotoru na 400 V. Byla jinak zapojena zástrčka, cirkula se točila opačně, tak tam přešroubovali nějaké dráty a bylo to.
Jinak nechat si foukat venkovní vzduch do koupelny považuju za nesmysl. Představ si, že venku bude –10 st. Nebo bude venku pršet a budeš si byt plnit vzduchem o relativní vlhkosti 100%. Kromě toho se té koupelnové páry nezbavíš, jen ji pošleš do bytu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Hlada

U koupelnových ventilátorů se používají jednofázové motorky se závitem nakrátko. Směr otáčení je daný umístěním tohoto závitu. Pro změnu směru by se musel otočit stator nebo listy vrtule.

Upravil/a: Hlada

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
cukrar

otočit lopatky, (to nezvládnete), jiný ventilátor, předělat součastný ventilátor. To že to nelze říká kdo?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
led

…stronom Kepler ostaňte radšej pri hviezdách. Ale chápem vás, vo vašich časoch tieto znalosti o elektrine ešte neboli 🙂

Pri 3-fázovom prúde sa smer otáčania motora robí prehodením 2 fáz medzi sebou. V žiadnom prípade to nesmie byť nulák s fázou!

před 2370 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Ale v druhej časti odpovede s vami plne súhlasim. udeľujem vám pol palca

před 2370 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Děkuji za poučení, já věděl, že to bude blbost. Ventilátor jsem nikdy nepotřeboval. Měl jsem černocha, který na mně mával takovým tím velkým vějířem na tyčce od smetáku.

před 2370 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Jo, taky díky za půl palce!

před 2370 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek