Odpovedi18

Jak nejlépe vyřešit tuhle pracovní situaci?

Jsem ve zkušební době a dnes se mi udělalo špatně, propustka je jen na 4 hodiny a zbytek si musím nejspíše odpracovat, pokud by mi dal doktor neschopenku, tak bych jí chtěl pouze na dva dny, protože si to musím odpracovat, jelikož soboty nejsou tak mi nic jiného asi nezbývá než dělat 4×12 hodinovou směnu (8hod pracovní doba) jak tohle vyřešit, abych nemusel dělat ty 12ti hodinové směny? Jde si vzít propustku když si zažádám o neschopenku a poté když jí budu ukončovat? Aby se ty 12ti hodinové směny snížily o polovinu (pouze 2× – 1 pracovní den)

Odpovědi
Edison

Neschopenku napracovat? Kdes to slyšel? Ani propustka není na 4 hodiny, ale na dobu nutnou k návštěvě lékaře. Je ale pravdou, že je preferována návštěva lékaře mimo pracovní dobu. Jen pokud to není možné, tak v pracovní době. A dyžtak si můžeš nechat vystavit propustky dvě. Tak se to řešívá. Nedělat 12 h směny lze domluvit do pracovní smlouvy.

Dochy

Je to dos zmatený dotaz. Jak píše Edison, propustka není na 4 hodiny. Ze zákona máš nárok na placené volno v době nezbytně nutné k ošetření u lékaře, který je nejbližší Tvému bydlišti či pracovišti – vč času nutného na dopravu apod… . Pokud to trvá déle proto že sis vybral vzdálenějšího lékaře pak máš placené volno na dobu odpovídající návštěvě blízkého lékaře, neplacené volno na zbytek té doby. Ale popravdě ještě jsem toto pravidlo nikde neviděl použít. A slušnější zaměstnavatelé ani nevyžadují ty propustky (člověk např. jen do docházkového systému zaznamená návštěvu lékaře)

Pokud Ti lékař vystaví neschopenku, nepotřebuješ propustku vůbec, od prvního dne platnosti neschopenky máš volno, teď už myslím i od prvního dne placené. Nic nenahrazuješ. Pro Tebe pokračuje pracovní doba standardně první naplánovanou směnou po ukončení neschopnosti.

Z kontextu předpokládám, že jde o standardní pracovní poměr.

ivzez

Propustka NENÍ na 4 hodiny, je jenom na nezbytně nutnou dobu.

Dobu pracovní neschopnosti musí zaměstnavatel omluvit,
tato doba se nenapracovává.

Neschopenka se vystavuje od prvního dne (zpravedla
den návštěvy lékaře) nemoci do konce nemoci.

O vystavení a trvání neschopenky rozhoduje ošetřující
lékař („zaměstnanec si ji nemůže vzít“).

ivzez

Edisone,
jak to míníte s dvěma propustkami?

Edison

Oni totiž opravdu existují (nebo snad už jen existovali) zaměstnavatelé, kteří prvidlo platnosti propustky drželi na ony 4 hodiny…

ivzez

Ale takové přece nemá smysl podporovat…

Zaměstnance to sice nic nestojí, ale podporuje zaměstnavatele v porušování NV.

Edison

Naprostý souhlas. Osobně jsem myslel, že tenhle nešvar je vymícen. Jak vidno, asi ne…