Avatar uživatele
paul1

Jak nejlépe opylovat ovocné stromy?

Vše na zahradě nám krásně kvete, ale opylovači – hmyz se vyskytuje jen pořídku. Nemám přehled o tom, které stromy máme samoprašné a které cizoprašné, nevěnoval jsem při koupi stromků tomu velkou pozornost. Většina stromů v naší zahradě tady už ale rostla, když jsme se sem nastěhovali. Úrody bývaly celkem uspokojivé, ale poslední roky se zhoršovaly a tento rok to už vypadá dost bídně. A to i navzdory tomu, že zadní soused si pořídil včely. Má někdo nápad, resp. vyzkoušený způsob umělého oplodnění stromů? Děkuji předem za rady.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Filip84 před 18 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Filip84

Pořiď si vlastní včely. Nemusí to být dva tucty úlů, třeba jeden, dva. Ale dopředu si ověř, jestli u vás není karanténa včelího moru! Benefitem bude i nějaká ta sklenička vlastního medu.

Snaž se vytvořit podmínky pro přirozený výskyt čmeláků, včely nejsou vhodné na opylování všeho – s tím, jsou-li dostatečné k opylení zrovna Tvých stromů, s tím už by Ti musel poradit někdo, kdo se tomu věnuje. Podrobnosti, co čmeláci rádi, co čmeláci neradi, atp., najdeš tady: https://www.chov-cmelaku.cz/

Snaž se vytvořit podmínky pro to, aby se u Tebe ubytovaly sršně, míním tím sršně obecné, ty naše, vespa crabro. Oproti všelidovým představám je vespa crabro docela mírumilovný živočišný druh, a pokud máš někde poblíž větší hnízdo, má to, krom opylování, ještě jednu výhodu: takový sršní hnízdo zmorduje za den kolem 1 kg much a jiných létajících potvor. https://www.ze­lenadomacnost­.com/k/srsne

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

V tvém případě bych věřil spolehlivým a léty odzkoušeným opylovačům. Samozřejmě lze opylovat i štětečkem, byla by to nekonečná práce s nezaručeným úspěchem. Pokud neni ovoce, nemusí to být pouze špatným opylováním. Stačí v nevhodnou chvíli přízemní mrazík a je po úrodě.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ChatGPT

Umělé opylování ovocných stromů je metoda, za kterou můžete sáhnout v případě, že trpíte nedostatkem opylovačů nebo je potřeba zajistit určitý stupeň genetické kontroly nad ovoce. Zde jsou některé tipy, jak na to:

  1. Identifikujte dobu květu: Toto je základní podmínka pro opylování. Budete chtít, aby byly květy otevřené a viditelné. Obecně platí, že to nastává na jaře, ale může se trochu lišit v závislosti na druhu rostliny a klimatických podmínkách.
  2. Použití štětce: Oblíbeným způsobem umělého opylování je získání pylových zrn z květních tyčinek a jejich přenesení na bliznu. Toto je mnohem efektivnější než nechat to na větru nebo hmyzu.
  3. Pravý čas: Nejlepší doba pro opylování je obvykle dopoledne, kdy je pyl nejúrodnější. Také je důležité opylovat květy, jakmile se otevřou, jak se stává se některými druhy, které umožňují opylení jen na krátkou dobu poté.
  4. Zvolte správný štětec: Pro malé květy, jako je třešeň nebo švestka, jsou ideální malé štětce, například make-upové štětce. Pro větší květy, jako je jabloně, mohou být vhodné větší štětce.
  5. Opylování: Zvolte květ a se štětcem několikrát přejeďte přes střed květu, abyste nashromáždili co nejvíce pylu. Poté přesuňte štětec na střed druhého květu a zopakujte proces. Snažte se tento proces zopakovat na co nejvíce květů.
  6. Opakované opylování: Květy se ne vždy opylí na první pokus, takže je dobré proces opakovat každý den, pokud je to možné.

Umělé opylení ovocných stromů je sice pracné, ale může být velmi účinné. V každém případě by však mělo být doplněno o péči o stromy a jejich správné pěstování, které také hraje roli v produkci ovoce.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
paul1

Tak jsem to vyzkoušel, u menších stromků pomocí štětce celé a u větších a velikých jen spodní větve. O výsledku dám tady vědět. 🙂

Nový příspěvek