agentpv

Jak nejjednodušeji a nejstručněji vysvětlit 7l. dítěti – co je to polární záře?

Odpovědi
marci1

Vysvětlení pro děti:
Původcem polární záře je sluneční aktivita. Tím hlavním, co ze Slunce denně vidíme, je sluneční světlo. Díky jemu můžeme vidět a sluneční světlo umožňuje vůbec život na Zemi. Intenzita světla a tepla přicházející od Slunce má v podstatě stálou úroveň a příliš se nemění.
Kromě světla však ze Slunce vycházejí i další jevy. Jedním z nich jsou nabité částice, zejména protony a elektrony, které Slunce vyvrhuje zejména při takzvaných slunečních erupcích.
Zatímco světlo ze Slunce k Zemi dorazí za 8 minut, nabité částice ze slunečních erupcí dorazí k Zemi zhruba za dva dny. Pohyb nabitých částic není přímočarý, ale je ovlivněn magnetickým polem.
Přestože je od nás naše nejbližší hvězda, Slunce, vzdálena 150 milionů kilometrů, má na pozemský život zcela zásadní vliv.
Proto když se částice přiblíží k Zemi, je jejich pohyb odchýlen zemským magnetickým polem a nabité částice se pohybují podél siločar zemského magnetického pole. V důsledku toho dopadají do atmosféry zejména v blízkosti zemských magnetických pólů, tedy hlavně v polárních oblastech.
Když nabité částice od Slunce dopadají do atmosféry, tak se již ve velmi vysokých a řídkých vrstvách atmosféry (několik stovek kilometrů nad zemí) srážejí s molekulami vzduchu, které v důsledku toho světélkují.
V závislosti na druhu dopadajících částic, jejich rychlosti, na výšce, ve které k tomu dochází, pak může to světélkování mít různou barvu nebo tvar. Může jít o různé barevné světélkující pruhy, závoje, závěsy a podobně, které se různě mění. Při běžných slunečních erupcích je polární záře viditelná v polárních oblastech. Při velmi vysoké sluneční aktivitě a silných slunečních erupcích může být polární záře viditelná i u nás, ale je to poměrně vzácné. 🙂
https://www.a­lik.cz/a/polar­ni-zare

Pepa25

Zvláštní světla na obloze, která jsou obvykle vidět jen na severu, proto „polární“. Způsobuje je činnost na Slunci zvaná erupce neboli zvláštní výbuchy. To co tam vybuchuje, doletí až k Zemi, kde se to projeví barevnými světly na obloze.