orestez

Jak nebo čím se měří mn. vitamínu C?

Kysané zelí prý obsahuje málo nebo žádné množství vitamínu C podle dnešních testů.

Tato ruská dezinformace je na webu http://moneymag­.cz/magazin/9263-kupovane-kysane-zeli-chybi-v-nem-latky-ktere-jsou-prinosne-pro-lidske-zdravi

Nejlepší odpověď
replicator

U nás v ČR je spoustu laboratoří, které udělají laboratorní testy, zjistí nutridiční hodnoty (tuším za 1200kč) za vetší příplatek lze získat i testy o toxicitě.
Vitamín C v zelí se může ale lišit třeba podle doby od sklizně, skladovaní, manipulaci atd.
Je pravda, že zelí nemá moc vitamínu C, podle Googlu a zadaného řetězce „kysané zelí vitamín C“ má pouze 14,7 mg.
Raději bych vsadil na šípky, které mají 426 mg.

Další odpovědi
Drap

Laboratorním rozborem.

Kepler

Taková desinformace bez uvedení zdroje k ničemu, kde jsi k tomu přišel? Je výborným zdrojem vitamínu C a kysané zelí mělo historickou úlohu v dějinách mořeplavby, vč. objevení Ameriky. Námořníci neumírali na kurďěje. Tepelnou úpravou se ovšem většina vit.C ničí. Jeho obsah se stanoví metodami instrumentální analýzy (fyzikálně – chemickými).

marci1

Množství vitamínu C se měří v laboratoři. Kysané zelí nekupuji, kvůli těm fujtablům, nejlepší je domácí. A vůbec nejvíce vitamínu má čerstvé zelí. 🙂

magorvkleci

Většina těchhle analýz se dnes dělá na chromatografu.
Jinak se na to prodává i testovací sada, kde se leje nějakej jód do zkumavek.

Tu štvavou dezinformaci od dTestu jsem četl už před 5 lety, tenkrát dokonce nestydatě obvinilil výrobce, že si při pasterizaci počínají nešetrně. Takže ani nezpochybnili to, že by kysané zelí při středověkých plavbách nepředcházelo kurdějím, ale že dnes zkrátka kysané zelí už není to ono.

Dochy

Kepler: Předpokládám že jde o výsledke z testů na dTestu (kysané zelí dostupné v obchodech – v plastových sáčcích) bohužel je často sterilizované a originální šťáva je často nahrazena sladkokyselým nálevem.

http://www.dtes­t.cz/clanek-6430/test-kysaneho-zeli-2018

orestez

Opravdu jsem na obalu jednoho výrobce našel ve složení výrobku slaný nálev. Na obalu efko to nebylo takže se mi jen potvrzuje kvalitka.
Ale dtest nemusí být nestranný. Potřebují se nějak uživit a jezdit auťákama. Takže mohou výsledky rozborů dělat na zakázku té firmy která se potřebuje dostat na trh.