tereza119

jak na to?

Železná trubka má délku 2 m, vnější průměr 4 cm a tloušťku 0,5 cm. Vypočítej
její hmotnost, jestliže hustota železa je 7870kg/m³?
výška=200cm
poloměr=2cm
tloušťka=0,5cm
V=3,144200*0,5
V=0,001253m³
m=0,001253*7870
m=9,88 kg
Prosím o radu, výsledek má vyjít 8,6 kg ale mně vychází 9,88kg. Jsem zoufalá a už mě nic nenapadá.

Nejlepší odpověď
Alesh

(objem válce s průměrem 4 cm a délce 2 m) – (objem válce s průměrem 3 cm a délce 2 m) * hustota = 8,65 kg

Další odpovědi
gecco

Objem máš špatně…
😉
Musíš od vnějšího objemu trubky odečíst její dutou vnitřní část…
Nakresli si to…

Kelt

Urči si objem, který je dán délkou a mezikružím – od vnějšího průměru odečti vnější. Nejlepší bude, když si to nakreslíš, stačí ten kruh. Urči si vnější průměr, pak soustředný kruh s menším průměrem, a ten rozdíl, je tloušťka, kterou máš uvedenu. Tak si určíš, vypočítáš vnitřní průměr. A pak je to jen dosazení do vzorečku. A hlavně si to převeď do stejných jednotek.

Dochy

Jak píší kolegové.
Chybu jsi udělala v tom, že počítáš objem trubky pouze z vnějšího průměru, tloušťky a délky prakticky jako kvádr. S délkou je to jasné, tak ji vynecháme a zaměříme se na plochu podstavy. Ty ji počítáš jako obvod (z vnějšího průměru) * tloušťka jako obdelník. Ale správně by to po rozvinutí byl lichoběžník s delší stranou = vnější obvod, kratší stranou = vnitřní obvod, výškou = tloušťka.

Nejjednodušši pro představení je opravdu spočítat objem tyče (válce, plné trubky) mínus objem díry v trubce