Revolution

Jak na odborné termíny při psaní rešerše?

Ahoj, píšu rešerši na téma týkající se techniky. Můj dotaz se týká vysvětlování odborných termínů. Chtěl bych vědět zdali se při psaní rešerše užívá způsob a), b) nebo c):

  1. Mám někde v textu rešerše daný odborný termín. Tento odborný termín nějak označím např. specialním horním indexem. Ná té samé stránce, kde se vyskytuje daný termín úplně dole napíšu pod čarou odkaz na příslušný termín a připojím vysvětlivky.
  2. Na konci samotné rešerše uvedu seznam odborných termínu vyskytující se v dané rešerši a vysvětlím je.
  3. Dělá se to úplně jinak

Nejlepší odpověď
annas

Nepomůže vám odkaz?

http://www.ev­skp.cz/SD/4c.pdf

Další odkazy najdete v textu

http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2011/r­eserse
Doplňuji:
ODKAZY NA CITACE V ODBORNÉM TEXTU

Pro zápis odkazů v textu se používají tři následující metody:
• metoda průběžných poznámek
• metoda číselných citací

• metoda prvního prvku a data

1. Metoda poznámek
Na jednotlivé dokumenty odkazujeme číslem poznámky a citace samotné uvádíme v poznámce pod čarou. Číslování poznámek může být budˇ průběžné v celém dokumentu, nebo může začínat na každé stránce od čísla 1 (veškeré odkazy jsou pak uvedeny v poznámce pod čarou na stejné stránce).
Praktický příklad
(V textu práce):
. . .tento postup uvádí JACSÓ 2 i někteří další autoři jako např. TENOPIR 3 . . .
(V poznámkách pod čarou vypadají záznamy následovně):
2 JACSÓ, Peter. Errors of omission. Online& CD-ROM Review, October 1999, vol. 23, no. 5, p. 20–25.

3 TENOPIR, Carol. Electronic access to periodicals. Library Journal, 1993, vol. 118, iss. 4, p. 54–55.

2. Metoda číselných citací
Jednotlivé dokumenty jsou očíslovány podle pořadí, v jakém jsou uvedeny v soupisu citací. V případě, že je některý z nich citován vícekrát, opakuje se pod stejným číslem.
Praktický příklad
(V textu práce):
… jak uvádí TENOPIR (33) , tato problematika je poměrně obsáhlá. . . kolega JACSÓ
její výzkum dále doplňuje ve své vlastní studii (3) . . . která z práce Carol Tenopir (33) vychází. . .
(V soupisu citací vypadají záznamy následovně):
.
3. JACSÓ, Peter. Errors of omission. Online & CD-ROM Review, October 1999, vol. 23, no. 5, p. 20–25.
.
32.

33 . TENOPIR, Carol. Electronic access to periodicals. Library Journal, 1993, vol. 118, iss. 4, p. 54–55.

(následují další citace použitých dokumentů podle čísel)

.
3.. .Metoda prvního prvku a data
V textu se vyznačuje identifikační část, pod kterou lze dokument nalézt v bibliografickém soupisu na konci dokumentu společně s rokem vydání dokumentu v kulatých závorkách. Identifikační částí bývá zpravidla jméno autora.
Praktický příklad
(V textu práce):
. . jak uvádí PAGELL (1993) . . . uživatelé už si nemyslí, že možnost získat soupis bibliografických citací je báječná věc a možnost získat souhrn článku již také není zázrak, ale bída. Uživatelé chtějí plný text a to ihned.
(V soupisu citací vypadá záznam následovně):
PAGELL, Ruth. 1993. Reaching for the Bottle, Not The Glass : The End-User Factor of Electronic Full Text. Database, October 1993, vol. 16, no. 5, p. 52–54.

Praktický příklad
(V textu práce):
. . . . na tuto tendenci jako první upozorňuje TENOPIR (1993a) a své tvrzení dokládá závěry z další studie TENOPIR (1993b) . . .
(V soupisu citací vypadá záznam následovně):
TENOPIR, Carol. 1993a. Electronic access to periodicals. Library Journal, 1993, vol. 118, iss. 4, s. 54–55.

TENOPIR, Carol. 1993b. Moving toward quality. Library Journal, 1993, vol. 118, iss. 10, p. 86 –88.

http://is.muni­.cz/elportal/es­tud/ff/js07/in­formace/materi­aly/pages/cita­ce_opora.pdf
.

Revolution

Já jsem asi mou otázku špatně formuloval, potřebuju vědět jakým způsobem se zpracují vysvětlivky odborných termínu vyskytující se v textu.