rmajlka007

Anglický odborný text – nevíte o nějaká stránce, kde by se dal nějaký najít, popřípadě stáhnout?

Při přijímacím řízení na VŠ budu překládat odborný text z angličtiny do češtiny. Chtěla bych si nějaký cvičně vyzkoušet, nevíte o nějaká stránce, kde by se dal nějaký najít, popřípadě stáhnout?
Doplňuji:
Na této škole(FHS), se zkouška skládá z toho, že se překládá text, který se ani nemusí týkat daného oboru 😉 Jde tam hlavně o to, jakým způsobem se text přeloží, jaké použiji obraty apod, nehodnotí se tedy znalost cizího jazyka(zkouška je se slovníkem), ale schopnost analýzy a porozumění textu. Samozřejmě, že určité odborné články z angličtině jsem našla, měla jsem ale na mysli nějakou stránku, která se týká přesně odborných článků užitých při takových situacích, jako jsou přijímací zkoušky. Jinak Keltovi děkuji za odpověď, zkusím to nějak takhle.

Nejlepší odpověď
quentos

Dříve než začnete pokládat otázky, přečtěte si Kodex uživatele.

Další odpovědi
Lamalam

Dá se předpokládat, že text bude obsahově odpovídat oboru školy. Dokud nám neprozradíš, na jakou VŠ (stačí obor) se hlásíš, tak ti asi nikdo neporadí.
Doplňuji:
Pokud nejsi schopná najít odborný cizojazyčný text z tvého vybraného oboru, tak to na VŠ nebudeš mít snadné.

Kelt

Mohu poradit z chemie. Najdi si nějakou chemicku látku , její anglický název dej do Googlu, nebo jiného vyhledávače a dostaneš spoustu odkazů na články, které o tom pojednávají. Obdobné to bude z dalších přírodních věd. Třeba Newton law – Newtonův zákon a pod.

ivzez

Neexistují žádné „univerzální odborné texty“ pro přijímací řízení na VŠ.
Často se používají běžně dostupné texty z tisku, internetu, …

Doporučuji zaměřit se hlavně na „svůj“ + související obor/y.

Dále prohledejte weby všech VŠ, na kterých se nabízí „Váš“ obor.
Při troše štěstí na některých najdete ukázky testů z dřívějších let.

  • ––––––––

Jak jste na tom s porozuměním přečtenému textu
nebo předkládaným informacím a s s analýzou?

Překlad odborného textu z angličtiny je zkouškou ze znalosti cizího jazyka.
(Slovník je možné použít i při písemné části státní jazykové zkoušky.)